858 kelijkheid. Rusland speelde hierin een dubbelzinnige rol, welke voerde tot de min of meer kunstmatige verdeeling van het gebied in Buiten- en Binnen Mongolië staat eerstgenoemde autonome staat in feite onder voogdij van Rusland, in laatstgenoemd gebied zijn sedert maanden Japansche in vloeden werkzaam, zelfs tot in Ningshia. Een blik op de kaart" van China leert afdoende, van welk groot politiek-strategisch belang de stichting van het reeds in persberichten als Mongolkwo aangeduide Binnen- of Zuid Mongolië voor Japan is niet alleen wordt China vaster in den greep gehouden en vrijwel afgesneden van Rusland, doch tevens wordt weder een stap gedaan in de richting van het Baikalmeer, een, zoowel uit hoofde van de verbindingen als om het daar aanwezige industriegebied, voor de Russen uiterst kwetsbaar punt. Een derde punt van verschil is, dat niet alleen de provinciale troepen grooteren tegenstand bieden dan in 1932, doch vooral de divisiën van de centrale regeering thans zoodanig gedisciplineerd, uitgerust en geoefend schijnen te zijn, dat de Japanners hierin waardige tegenstanders ontmoeten. Hoewel de desbetreffende berichten met eenig voorbehoud moeten worden gelezen, laat vooral de Chineesche luchtmacht zich niet onbetuigd; opvallend is nog, dat ook de vlootwat groot materieel betreft zoodanig in de minder heid, dat zij practisch tot werkeloosheid is gedoemd zich in tegenstelling met 1932 niet geheel afzijdig heeft gehouden. De huidige stand van zaken is aldus in het N. hebben de Japanners na heftigen strijd den Nankaupas veroverd, waarna het gewest Chakar zoowel van het Z.O. als van het N.O. uit werd binnengedrongen en aan de bedreiging van het leger in N. Hopei een einde is gemaakt. Dit leger is sedert de vorige maand nog niet voorwaarts gegaan i.v.m. de concentratie van de Chineesche troepen Z. van Tientsin en Peiping rekent men algemeen op een Japanschen stoot in Z. richting. In Tsingtau is het tegen de aan vankelijke verwachting in niet tot een treffen gekomen.In en om Sjanghai barstte na het incident van 9 Augustus een strijd los, welke dien van 1932 verre in hevigheid overtreft en waarin buitenlandsche belangen niet worden ontzien tot nu (31-8) toe hebben de Japanners het aldaar niet veel verder gebracht dan tot de bezetting van het N. deel van de Internationale neder zetting en enkele andere terreinstrooken op den W. oever van de Whangpo waarop niet dan ten koste van zware verliezen kon worden geland. Dit alles neemt niet weg, dat nog steeds de vraag niet is beantwoord, of Tsjiang Kai-shek voornemens is, den strijd tot het bittere einde te voeren ook t.a.v. zijn tegenstanders blijft deze vraag gerechtigd. Wel gaan in Japan meer en meer stemmen op, welke bepleiten, de verzoeningsgezinde politiek te laten varen en Nanking op de knieën te dwingen, doch een succes zou het thans wel eenigermate geleden prestige kunnen herstellen waarna een overeenkomst tusschen de partijen, gezien hun mentaliteit, geenszins tot de onmogelijkheden zou behooren. Daarom bezie men den huidigen strijd slechts als een eerste phase de volgende, de strijd om de absolute macht, kan op het oogenblik noch Japan, noch China gelegen zijn, daar hij door de groote kosten en krachtsinspanning de verwezenlijking van de bewapeningsplannen van het Land van de Rijzende Zen onuitvoerbaar maakt en het Rijk van het Midden de mogelijkheid beneemt, verder den ingeslagen weg te volgen naar unificatie, moderniseering en verbetering van het staatsbestel en de weermacht. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 104