VIJFTIEN JAREN DIVISIE VERBAND IN HET KONINKLIJK NEDERLANDSCH-INDISCHE LEGER. Begin September j.l. was het 15 jaren geleden, dat het Divisieverband daadwerkelijk werd ingevoerd. Bij Koninklijk besluit van 11 Juli 1922 nr. 53 (Indisch staatsblad nr. 545) werd de samenstelling van het leger in Nederlandsch-Indië herzien en werd daarin voor het eerst gesproken van divisies (en regi menten), zulks ter vervanging van de brigades, die tot voor dien de uit verschillende wapens samengestelde eenheden vormden. Door het Gouvernementsbesluit nr. 2x van 24 Augustus 1922 werd hieraan met terugwerkende kracht tot 22 Augustus 1922 uitvoering gegeven, waarop begin September de nieuw benoemde Divisiecommandanten hun functies aanvaardden. Deze wijziging vormde destijds een belangrijke schrede in de richting van verhooging van de waarde van het leger voor zijn defensietaak. Daarnaast stond de verbetering der materieele uitrusting, welke t.g.v. de immer voortschrijdende techniek nog jaren op het programma zou blijven. Bij de in de voorafgaande jaren gehouden oefeningen, zoowel in het terrein als op de kaart, was de noodzakelijkheid eenige „brigades" samen te voegen tot een groep en te stellen onder commando van een hoogeren commandant met eigen staf schier telkenmale aan den dag getreden. Dat zulk een improvisatie vooral ook v.w.b. de nieuw in te stellen staven voor tijd van oorlog onaanvaardbaar was, werd meer en meer ingezien. Zoowel bij besprekingen als in de militaire vakpers en in dagbladen werd hierop gewezen. De defensie-commissie, ingesteld bij G.B. van 20 April 1921 nr. 2x zeide in haar verslag op bladzijde 15 „Wat de sterkte van het aldus optredend Veldleger betreft, acht de commissie, in overeenstemming met den Legercommandant 2 divisiën, van nader aan te geven samenstelling, benevens eenige troepenafdeelingen, waaronder verkenningsorganen, welke, buiten het divisieverband in de hand van den Commandant van het Veldleger moeten blijven, voldoende, doch ten andere als uiterst minimum noodig." Waar men voorts in alle moderne legers over divisies beschikte, kon deze overgang dan ook op den duur niet uitblijven en mochten de bezwaren t.w. de kosten, de twee-deeling van het leger op Java en de dislocatie wijziging niet den doorslag geven. De kosten van de invoering van het divisie- en regimentsver- band waren gering blijkens de volksraadsstukken was er een 859 (Met een aantal foto's).

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 117