In den avond van 27 Augustus stonden de korpsen in een 85 km breed front van Stenay tot ten Noorden van Vitry, en wel XII A.K. Dun, en Stenay, Garde A.K. Montfaucon, IV A.K. Germonville, Fromeréville, I B.A.K. Nixéville, II B.A.K. Dombasle, V A.K. Daucourt, Sivry, XI A.K. La Neuville, Dommartin, Würt.div. Vieil Dampierre, VI A.K. Charmont. Door de cavalerie wist men, dat sterke Fransche krachten in Vouziers waren, terwijl de Fransche cavalerie in Buzancy en Beaumont was vastgesteld het scheen dus mogelijk om den vijand nog op den linker Maasoever aan te grijpen. Daarom beval Von Moltke, dat de twee korpsen van het leger bij Metz niet naar Damvillers behoefden te marcheeren, terwijl hij voor den 28en Augustus het bevel gaf, dat beide legers hun opmarsch naar het Noorden zouden voortzetten, waarvoor hij een marschtableau bijvoegde Korpsen 28 Augustus 29 Augustus II B.A.K. Vienne en achterwaarts Grandpré I B.A.K. Varennes en id. Garde A.K. Banthéville Buzancy XII A.K. blijft Dun Nouart IV A.K. Montfaucon Banthéville Ingevolge dit bevel schreef de Kroonprins von Sachsen aan het Xlle A.K. voor in Dun en Stenay te blijven, terwijl hij aan de cav.divn. beval 12 cav.div. van Nouart naar Beaumont, Garde cav.div. tusschen Rémonville en Buzancy, het contact met den vijand opnemen, zonder hem op te dringen, 5 en 6 cav.div., het vij. leger op zijn rechtervleugel volgen, zonder druk uit te oefenen. En terecht typeert Palat (blz. 229) dit als volgt 765 de geringste fout in de berekening der marschen of een schrijffout in de namen, waardoor ongeregeldheden, wanorde en wrijving ontstaan, dan zegt achteraf de critiek, dat het onbegrijpelijk is, hoe zóóiets kan voorkomen. Ge ziet, het werktuig der strategie, de elementaire stafdienst, is somwijlen oneindig moeilijk."

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 11