„On voit, en somme, que le röle de cette cavalerie est de „pousser doucement le poisson dans la nasse, en prenant „soin de ne pas l'effaroucher." Voor den 29en Augustus werden verschillende, steeds weer veranderde bevelen uitgegeven gevolg van het feit, dat de Mac Mahon na eerst een bruikbaar plan te hebben ingezet (uitwijken naar het Noorden en daarna naar het Westen trachten te ontko men), hierop weer terugkwam om zijn opmarsch naar Stenay en Montmédy te vervolgen. De van de cavalerie ontvangen inlich tingen waren daardoor dikwijls met elkaar in strijd en bemoeilijk ten de besluiten ten zeerste. De Kroonprins von Sachsen trachtte nu op den rechtervleugel zich zekerheid te verschaffen door met het Xlle A.K. door te stooten over den weg van Buzancy naar Stenay, wat aanleiding werd tot het gevecht bij Nouart tegen het Fransche 5e C.A. dat terugweek. In den avond waren de korpsen als volgt opgesteld XII A.K. Nouart, Garde A.K. Buzancy, IV A.K. Rémonville, I B.A.K. Sommerance, II B.A.K. Cornay, WürttxL Grandpré, XI A.K. Monthois, VI A.K. Vienne le Chateau. Men ziet het net langzaam sluiten. Voor de Mac Mahon waren nu slechts twee bruikbare besluiten onverwijld naar het N. en NW. in ijlmarschen wegvluchten, öf vóór de Duitsche legers vereenigd zijn de hoofden van het IVe Leger met alle krachten aanvallen. Hij nam geen van beide besluiten en bleef voor de muizenval heen en weer draaien. Den 30en Augustus volgde daarop het gevecht bij Beaumont. En merkwaardig feit weder werd de leiding hier bemoeilijkt door een van die ongehoorzaamheden (initiatieven) van een onder commandant, waaraan het Duitsche leger van dien tijd behoefte scheen te hebben. Men had nu maar te maken met het slecht aangevoerde en sterk gedesorganiseerde Fransche 5 C.A. J), 766 1) Pierre Lehautcourt vertelt op blz. 359 van zijn genoemd werk „Lorsqu'il (de maarschalk-legerbevelhebber. SI.) arrive a Beaumont entre „7 et 8 heures, le général de Failly est encore couché. II rend compte au „maréchal des événements survenus, sans avoir une idéé bien nette des „forces ennemies qu'il avait la veille devant lui. C'est au point qu'il ignore „s'il a eu affaire a une division ou a plusieurs corps d'armée. Néanmoins „il n'est nullement inquiet." Te 12.30 werd zijn korps al bivakkeerende door de Duitsche artillerie verrassend overvallen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 12