Voor De Mac Mahon bleef nu geen andere mogelijkheid over dan een onmiddellijke terugtocht naar het Noorden, naar Sedan. Wij kunnen hier kort zijn een ieder kent het drama van Sedan, dat éénen dag duurde. Den len September was de rest van het Fransche leger ingesloten den 2en September volgde de capitu latie Keizer NAPOLEON III ging als gevangene naar Duitsch- land het leger van de Mac Mahon in krijgsgevangenschap. Over de operatiën van de Mac Mahon's leger van Reims naar Beaumont is het beter te zwijgenhet deugde nietMaar men overdenke tevens, dat de maarschalk nu eenmaal de karakter sterkte, welke een betere leiding zou hebben gevorderd, mistte dat hij moest opereeren met deels jonge, deels gedemoraliseerde en allemaal slecht uitgeruste troependat de Keizer met zijn groote hoofdkwartier de leiding ernstig bemoeilijkte (zonder de verantwoordelijkheid feitelijk te dragen), en dat last but not least de Keizerin-Regentes en minister De Palikao van Paris uit mede-oorlogvoerden Wij willen dit preciseeren Toen de Mac Mahon den 27en Augustus in Le Chesne tot de overtuiging was gekomen, dat het voortzetten van zijn marsch naar Stenay tot een ramp zou voeren, stelde hij een telegram op aan minister De Palikao, waarin hij zijn plan om via Mézières uit te wijken bloot legde. Zijn stafchef, kolonel Stoffel, las het bericht en bracht in het midden„Ne pensez-vous pas, Monsieur le „Maréchal, que vous avez tort d'envoyer cette dépêche au minis- „tre On vous répondra de Paris de telle facon que vous serez „peut-être empêché de mettre vos nouveaux projects a exécution. „Vous pourriez ne l'expédier que demain, lorsque nous serons „déja en route sur Mézières." Volkomen juist gezien maar de maarschalk wilde dat niet. Wat Stoffel verwacht had geschiedde De Palikao zond aan den maarschalk per omgaande den volgenden eisch „Si vous abandon- „nez Bazaine, la révolution est dans Paris, et vous serez attaqué „vous-même par toutes les forces de 1'ennemi. Contre le dehors, „Paris se garderales fortifications sont terminées wat een „infame leugen was SI). II me parait urgent que vous puissiez „parvenir rapidement jusqu'a Bazaine." Verder volgden in het telegram nog eenige volkomen onjuiste berichten omtrent den vijand en eenige dwaze operatieplannen den 28en Augustus liet De Palikao nog een telegram volgen „Au nom du conseil des „ministres et du conseil privé, je vous demande de porter secours „a Bazaine en profitant des trente heures d'avance que vous avez „sur le prince royal de Prusse." etc. Pierre Lehautcourt (blz. 292) verklaart dan ook„Ces deux „dépêches sont l'éclatante condamnation du général De Palikao. „Non content d'y aventurer des affirmations inexactes, selon son 768

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 14