bruari bemoeilijken. Genoemde oorzaken hadden ten gevolge, dat er van een snel toeslaan veelal niet veel terecht kwam x) Ging hierdoor in de betrekkelijke gevallen de kans op een stra tegische verrassing verloren, hetzelfde was veelvuldig het geval doordat de Engelschen bij hun expedities als regel den opmarsch- weg volgden, waarlangs zij ook bij vorige gelegenheden waren getrokken en derhalve van de zijde kwamen, vanwaar zij door de stammen werden verwacht de expeditie tegen de Zakka Khels in 1908 vormde in laatstgenoemd opzicht een gunstige uitzondering. Ook de vraag concentrisch oprukken of frontaal aanvallen vereischt eenige aandacht. Verschillende Engelsche schrijvers hebben opgemerkt, dat den stammen bij concentrisch oprukken van de expeditionnaire macht zoodanig de schrik om het hart zou slaan, dat de benden zich snel zouden oplossen om huiswaarts te keeren en dus de gelegenheid tot vernietiging van den vijand verloren zou gaanbij frontaal optreden daarentegen zou hij en force worden ontmoet. Deze opmerking is echter geheel in strijd met de ervaringen en wekt, daar zij vooral werd geuit na de Tairah-expeditie en na het optreden in Waziristan in 192021, den indruk van een achteraf goedpraten van de operatieplannen, waarin op grond van geheel andere motieven van concentrisch optreden werd afgezien, n.l. dat men het beschermen van twee verbindingen niet mogelijk achtte en in het laatste geval de troepenmacht om reeds eerder vermelde redenen niet durfde te splitsen. Het zijn echter juist de genoemde expedities, welke de onhoud baarheid van de opmerking hebben aangetoond wel werd de vijand en force ontmoet, doch vernietigd werd hij nergens, terwijl het frontale optreden den Engelschen steeds zware verliezen kostte. Daarentegen bewijzen het snel neerslaan van den opstand in Waziristan in 1894 door de langs de Tochi en de Gomal en Tankzam opereerende troepenafdeelingen (blz. 572) en van het verzet van de Mohmands in 1897 door de uit het N. en Z. opruk kende colonnes (blz. 577) alsmede het tegen de Mahsoeds in 1923 door uit twee richtingen komende troepen verkregen afdoende succes (blz. 674) de groote waarde van concentrisch optreden. Dat men dit aan Engelsche zijde ook wel inziet, wordt bewezen door de huidige troependislocatie, met name in Waziristan, waar het gebied van de Mahsoeds thans door de garnizoenen in de Tochivallei en te Wana a.h.w. doorloopend in de tang wordt gehouden. 777 b Een aanwijzing, dat uit het feit, dat de dagbladen in de maanden November 1936 tot Mei 1937 herhaaldelijk en nadien slechts sporadisch berichten bevatten over gevechten in Waziristan geenszins mag worden geconcludeerd, dat de strijd aldaar is beëindigd hij is slechts gestaakt en zal o.i. stellig over eenige maanden weder opleven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 23