Zulks beïnvloedde uiteraard mede hun strijdwijze daar de stijgende drachten den vijand in staat stelden op toenemende afstanden over te gaan tot vuurovervallen, het beruchte „sniping". De munitie voorziening bleef en is getuige de vrijwillige inlevering van buitgemaakte mitrailleurs een zwak punt en heeft tengevolge gehad, dat elke kogel raak moet zijn waartoe a.h.w. elke Afridi, Mahsoed en Wazir een scherpschutter dient te zijn. Het gevolg- van e.e.a. is, dat de schietvaardigheid van den vijand grooter is dan die van de Br.-I. troepen. De invoering van het rookzwak kruit had omstreeks 1900 even eens een kenmerkende wijziging in de gevechtsmethoden ten gevolge. Hierdoor toch verminderde de kans op ontdekking van de Engelsche schutters en konden deze niet meer zoo licht ten prooi vallen aan de scherpschutters die, opgesteld in de sanggars, de vuurdekking" leverden voor den aanval van het gros van de benden. Men ziet dan ook de aanvallen bij daglicht op oprukkende colonnes ten zeerste in aantal afnemen en het aantal nachtelijke handelingen in gelijke mate stijgen. De komst van den mitrailleur, welke als wapen voor de verde diging voor de Engelschen bij de beveiliging van opmarschwegen en bivaks een belangrijke verbetering beteekende, had op het optreden van den vijand betrekkelijk weinig invloed meer vreesde hij de mortieren en handgranaten, welke hem ook achter zijn dekking niet meer veilig deden zijn. Van het gebruik van laatst genoemd strijdmiddel bleek de grensbewoner, indien hij er zich van kon meester maken door overvallen op posten of colonnes, in het geheel niet afkeerig bij voorkeur bezigde hij het bij nach telijke overvallen op den overdag niet te benaderen en door draadversperringen beveiligde mitrailleur opstellingen. Aan de toenemende uitwerking en dracht van de artillerie heeft de verzetspartij weinig kunnen doen het uitbuiten van elke dekking, welke het terrein biedt tegen vuur en zicht, was den geboren en getogen bergbewoner echter immer ten volle toe vertrouwd. Scheen de komst van het vliegtuig aanvankelijk veel succes te beloven, het aannemen van verspreide formaties en met name daar, waar de komst van de benden geheel verborgen diende te blijven het gebruik van den nacht voor het uitvoeren van den opmarsch (blz. 681) brachten de hooggestelde verwach tingen al spoedig tot kleinere afmetingen terugook is het afschieten van laagvliegende vliegtuigen door enkele scherpschut ters geen zeldzaamheid gebleken. De pantserauto en lichte tank, welke beiden door den grens bewoner, die een hooggestemd gevoel heeft voor „fair play als een unfair strijdmiddel worden beschouwd, zijn op de wijze van optreden buiten de wegen, welke ook de tot nu toe gebezigde lichte tank als gevolg van het ruige terrein niet kan verlaten, van 781

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 27