Op dezen avond stonden dus de Duitsche legers nog in een vrijwel Noord-Zuid loopende lijn, front West, terwijl op 2 dag- marschen in hun rechterflank het Fransche leger van meer dan 100.000 man naar het Oosten marcheerde. Deze onmogelijke toestand is te verklaren uit het feit, dat de voeling nog steeds niet was herwonnen na Wörth, dat voorts de dichte Argonnen beide legers scheidden, en dat in geen der Duitsche hoofdkwartieren de mogelijkheid van de Mac Mahon's afmarsch naar 'het Oosten heel ernstig werd genomen. Zulks neemt echter niet weg, dat de cavalerie, vooral die van het IVe Leger, hier te kort is geschoten in haar ophelderende taak. De directieverandering der beide legers naar het Noorden. De in den loop van 23 t/m 25 Augustus verkregen inlichtingen schenen echter meer en meer te wijzen op de mogelijkheid, hoe onwaarschijnlijk ook, dat de Mac Mahon inderdaad een marsch in Oostelijke richting had aangevangen, om zich met de troepen van Bazaine te vereenigen. Vermits de directe weg over Verdun voor hem was afgesloten, zou een lange omweg langs de Belgische grens gevolgd moeten worden het was haast niet te gelooven. Von Moltke was dan ook nog niet overtuigd, en omdat hij wist, dat de directieverandering van 2 legers met meer dan 8 leger korpsen een hoogst gecompliceerde manoeuvre was, meende hij te kunnen volstaan met het front een weinig naar het N.W. te draaien, waartoe hij den 25 Aug. te 11.00 de bevelen deed uitgaan. Zij kwamen neer op het bereiken van de lijn Vienne le Chateau St. Menehould Givry en Argonne Vitry le Francais, en eindigden aldus „tenzij zeer bijzondere inlichtingen binnenkomen, „wordt den legers voor 27 Augustus een rustdag toegestaan „gebeurlijk kan deze worden benut voor het aantrekken der „treinen en de regeling der verpleging, opdat de verdere opmarsch „door het onvruchtbare gebied der Champagne zonder moeilijk- „heden kan worden uitgevoerd." Uit dit bevel blijkt de groote zorg waarmede Von Moltke de mogelijkheid van eene manoeuvre naar het Noorden voorbereidde. Zonder zich reeds te binden aan een frontverandering van meer dan 90° verplaatste hij het front een weinig NW. en hield daarna de gansche massa een dag ter plaatse, waardoor op de eerste plaats de eventueele verdere draaiing zou worden vereenvoudigd en men niet te ver naar het Westen zou doorschieten, op de tweede plaats tijdens den rustdag de moeilijkheden welke onvermijdelijk het gevolg van de ingewikkelde manoeuvre zouden zijn, konden worden overzien en zooveel mogelijk ondervangen. Von Moltke overwoog nu, dat als de Mac Mahon inderdaad den 23en Augustus zou zijn afgemarcheerd, hij den 25en Augustus Vouziers kon hebben bereiktware dit zoo, dan zou het niet 757

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 3