mogelijk zijn hem nog op den linker Maas-oever voor te komen. Maar wel kon men tegen 28 Augustus bij Damvillers op den rechteroever 5 legerkorpsen samenbrengen, nl. 3 van het IVe Leger, de beide Beiersche korpsen, en zoo noodig nog een of twee van het insluitingsleger van Metz. In dezen zin liet hij nog in den namiddag van 25 Augustus een operatieplan opstellen Korpsen 26 Aug. 27 Aug. 28 Aug. ev. 29 Aug. XII Varennes Dun Damvillers Garde Dombasle Montfaucon Damvillers IV Fleury W.v. Verdun Damvillers Marville III Metz Etain Damvillers en IX Metz Landres Mangiennes Longuyon. I B. Charmont Nixéville Azannes II B. Charmont Dombasle Azannes Dit plan, hoewel niet letterlijk gevolgd, heeft ook gediend bij de groote frontverandering. Een dergelijke manoeuvre brengt groote moeilijkheden met zich, waarbij wij die van den internen stafdienst maar buiten beschouwing zullen laten 1. Een zwenking van een legermassa, die een front van 80 km inneemt bergt het gevaar, dat de binnenvleugel wordt bedreigd en aangevallen zonder dat een groot deel der korpsen van den buitenvleugel kan ingrijpen. Door verhooging van de marsch- snelheid van den omzwenkenden vleugel is niet veel te bereiken. 2. Kiest men als draaipunt een der middenkorpsen, dan heeft de omzwenkende vleugel wel een korteren weg af te leggen, doch moet de binnenvleugel, eventueel onder bedreiging, achterwaarts verzamelen. 3. Het moeilijkst wordt de operatie als de zwenking gepaard gaat aan een zijwaartsche verplaatsing, dus met een beweeg lijk draaipunt. En dit was het geval in Augustus 1870 toen men uit het tegen Reims gerichte front halfrechts-achterwaarts naar Damvillers moest draaien. Men heeft toen 2 afzonderlijke zwenkingen uitgevoerd, en wel r die van 26 Aug., toen XII, Garde, IV en II B naar het NNO. draaiden, en die van 27 Aug., toen XI, V en VI de beweging uitvoerden. 758

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 4