5. UIT DEN VOLKSRAAD door R. Past een Inheemsche militie bij de huidige versterking van het Koninklijk Nederlandsch-Indische leger Nu sedert enkele jaren het onderwerp Inheemsche militie door de Inheemsche leden van den Volksraad in het bijzonder der nationalistische fractie weder ter sprake wordt gebracht 1), komt het ons dienstig voor den lezers van het I.M.T. den stand van deze aangelegenheid aan de hand van hetgeen ter zake in den Volksraad door de Regeering is medegedeeld, uiteen te zetten. Nadat in de 2e gewone zitting van den Volksraad (zittingsjaar 1936-1937) de Inheemsche militie door den Heer Soetardjo in de debatten betreffende de VUIe begrootingsafdeeling was betrokken en een ter zake door den Heer Soetardjo c.s. ingediende motie 2) blijkens mededeeling van den voorzitter van het college tot de volgende gewone zitting werd aangehouden, braken in Juli 1937 eenige leden bij de behandeling van de hoofdbegrooting 1938 (VUIe afd.) andermaal een lans voor den verplichten krijgsdienst voor Inheemschen. De Regeeringsgemachtigde antwoordde hierop den llen Augus tus 1937 in eersten termijn 3) 812 Achtereenvolgens werd dit onderwerp door de geachte leden, de heeren Prawoto, Iskandar di Nata en Van Helsdingen ter sprake gebracht. Mijnheer de VoorzitterDe heer Van Helsdingen heeft terugge grepen naar de wijziging, bij de wet van 23 Mei 1917, van artikel 113 van het R.R., waarin tot toen een beperkte verplichting was opgelegd 1) Zitting 1935/'3G (oorlogsbegrooting '36); zitting 1936/'37 (wijziging dienstplichtbesluit; algemeene beschouwingen; oorlogsbegrooting '37). 2) Deze motie werd 16 Februari 1937 door de leden Soetardjo, Gondo- soebroto en Datoe' Toemenggoeng ingediend. Zij luidde De Volksraad noodigt de Regeering uit, een commissie in het leven te roepen, die het vraagstuk betreffende de invoering van een beperkte inheemsche militie in studie zal nemen en de Regeering daaromtrent van advies zal dienen. 3) Handelingen V.R. blz. 861 e.v.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 58