815 werd bestemd een manipulatie, welke men in een later tijdperk om financieele redenen heeft herhaald. De lessen van den wereld oorlog drongen voorts beter door, terwijl inmiddels de met rassche schreden vorderende techniek steeds meer haar invloed op de orga nisatie der weermachten deed gelden. Duidelijk was aan het licht getreden, dat een klein, doch goed uitgerust leger verre te verkiezen was boven een van grootere sterkte, doch niet krachtig bewapend noch overigens stevig georganiseerd. Niet alleen diende een steeds grootere rol te worden toebedeeld aan de verschillende hulpwapens en diensten, zooals artillerie, pioniers, verbindingstroepen, luchtverdediging, pantserauto's, vechtwagens, pantserafweer en gasbescherming, doch ook de infanterie vergde een meer moderne bewapening en uitrusting o.m. bestaande uit verschil lende soorten automatische en andere speciale wapens. In het bijzonder is ook de sterke ontwikkeling van de luchtstrijdkrachten typeerend voor de gewijzigde omstandigheden. Een en ander is oorzaak, dat de organisatie van het Koninklijk Nederlandsch-Indische Leger van ongeveer 20 jaren geleden, voor het overgroote deel bestaande uit eenvoudig met geweer of karabijn bewapende infanteristen, heeft moeten plaats maken voor een, waarbij het materieel een aanzienlijk grooter deel der beschikbare gelden opeischte, zóó zelfs, dat voor personeele uitgaven slechts ternauwernood voldoende overbleef om te voorzien in het aantal beroepsmilitairen, noodig voor de handhaving van orde en rust en wat de hulpwapens betreft voor een kern van beroepspersoneel, aangevuld met eenige Europeesche militie. De benoodigde voorzieningen op materieel gebied zijn voorshands zooda nig, dat aan verhooging van de personeele uitgaven op eenigszins groote schaal ten behoeve van de militie niet kan worden gedacht. Want bij die personeele uitgaven die men overigens zelfs bij een in verhouding tot de sterkte der bevolking uiterst geringe lichting niet moet onderschatten, ook al niet, omdat tegenwoordig een lange eerste-oefeningstijd zou zijn vereischt zou het niet blijven. Men zou immers niet kunnen volstaan met een militie, uitsluitend bestemd voor eenvoudige infanteristische functies die militie zou naar evenredigheid mede moeten voorzien in de, meer technische vaardigheid vereischende, functies, terwijl het geheel zou moeten worden voltooid door toevoeging van alle verder vereischte hulpwa pens en diensten, om tot gemengde tactische eenheden van eenige waarde te geraken. Het materieel daarvoor zou moeten worden aan geschaft, kazernes zouden moeten worden gebouwd, terwijl de inrichtingen in het achterland zouden moeten worden uitgebreid, teneinde zoowel in vredestijd, als in oorlogstijd het noodige onderhoud en de vereischte herstellingen te kunnen verrichten en de noodige verbruiksvoorraden te kunnen produceeren. Geeft men zich wel rekenschap van de kosten van dat alles, alsmede van de bedragen, welke noodig zullen zijn voor de encadreering der nieuwe eenheden Mijnheer de Voorzitter Men houde toch in het oog het werd het vorige zittingsjaar bij de algemeene beschouwingen door de Regeering nog eens duidelijk gezegd dat het hier niet gaat om vervanging van het bestaande beroepsleger of een deel daarvan, doch om een organisatie, welke boven de bestaande zou komen, terwijl de ontwikkeling der weermacht tot een maximum van efficiency, dwingend eischt besteding der beschikbare gelden in andere richting. Hiermede, Mijnheer de Voorzitter, heb ik het geachte lid, den Heer Van Helsdingen, een uiteenzetting van den gang van zaken gegeven, welke naar ik hoop, hem zal hebben kunnen bevredigen en althans eenig licht zal hebben geworpen in de schemering, waarin hij zich bevond.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 61