„nach dem rechten Flügel hin zu vereinigen, derart etwa, dasz „das XII Korps auf Varennes rückt, wahrend das Garde- und IV „Korps an die Strasze VarennesVerdun heranziehen. Ebenso „werden event, das I und II B.A.K. dieser Bewegung folgen. „Das Antreten derselben indessen ist abhangig von den Mel- „dungen, welche Seine Kön. Hoheit der Kronprinz von Sachsen „bereits haben werden und die hier nicht abgewartet werden „können. „Das Garde-, und IV Korps haben von hier Befehl erhalten, „zunachst morgen früh den ihnen heute befohlenen Marsch nicht „anzutreten, sondern abzukochen und Befehl zum Marsch abzu- „warten." De Kroonprins besloot nu terecht om dadelijk de manoeu vre te beginnen en dus niet op verdere berichten te wachten, en beval op 26 Aug. te 8.00 aan het Xlle A.K. om naar Varennes te marcheeren, terwijl de cavalerie zou ophelderen over Banthé- ville, Grand Pré, Dun, Buzancy en Vouziers. Het Garde A.K. zou te 11.00 afmarscheeren in 2 colonnes over Dombasle, terwijl het IVe A.K. te 14.00 zou volgen tot Fleury. De tijden waren zoo berekend dat marschopstoppingen waren voorkomen, en na afloop van den marsch het IV Leger zou staan met 2 korpsen in front en 1 er achter. Dat was dus de theorie Wij zullen nu uit Hohenlohe, die bij het Garde A.K. de operatie medemaakte het een en ander laten volgen (Strategische Briefe, II blz. 107 e.v.) In den vroegen morgen kwam in het Generaalcommando van het Garde legerkorps in Triaucourt het bevelhalt te houden en den marsch niet eerder aan te vangen voor nadere bevelen waren gevolgd. De troepen waren echter al van 6.00 in beweging. De adjudanten van het generaalcommando joegen in alle marschrich- tingen weg en brachten het bevel over. Maar al bereikten zij ook de divisiecommando's, daarmede waren de divisien nog niet tot staan gebracht. Wij weten immers, dat de divisie over een diepte van 8 km marcheert, en dat juist van 25/26 Aug. beide divn. over meer dan 11 km diepte legerden. De div. C. die aan het hoofd van de hoofdmacht marcheerde, moest nu weder bevel sturen aan de voorhoede en de spits. Zoo gebeurde het, dat de troepen reeds een flink eind hadden afgelegd eer het bevel tot halthouden hen bereikte. De 2 Garde div. die van Brizeaux tot Beauzée had gelegerd, zal ingevolge de bevelen van den vorigen avond tot voorbij Passavant zijn gekomen de 1 Garde div. wellicht reeds een eind in de richting van Vieil Dampierre op den bergweg van het Bois de Belval. In den loop van den morgen bracht toen een stafofficier de bevelen voor het IVe Leger en gaf hij aan het korpscommando mondelinge toelichtingen over den algemeenen toestand. Het korps 760

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 6