824 4. Het nut der Colorimetrie voor het laboratorium (rapporteurs Japan,, Seitaro Yamaguchi en Shusuke Horiguchi Zwitserland, Thomann). 5. Eischen betreffende het gebit in het leger. Toelaatbaarheid van pro theses (rapporteurs Nederland, Poelstra Griekenland, Carydis). 6. Vergelijkende studie der voeding van zieken en gewonden in vredes tijd en oorlog (rapporteurs Frankrijk, Dionisi Turkije, Noyan Abdül Kadir en Zekin Ural). Ad 1. Hoe gecompliceerder de krijgsbedrijven, des te moeilijker uiteraard ook de medische hulpverleening. Bij een gecombineerde actie van vloot en landmacht zal daarom alleen dan een behoorlijk resultaat kunnen wor den bereikt, indien van te voren de samenwerking der geneeskundige dien sten van beide onderdeelen van het defensie-apparaat tot in de finesses geregeld is, en het oppertoezicht over het geheel in één hand is vereenigd. Wien de hegemonie in een bepaald geval zal worden toegewezen, is een kwestie, welke natuurlijk niet in algemeenen zin kan worden beantwoord, doch afhankelijk zal zijn te stellen van tal van factoren, welker afzonder lijke bespreking uiteraard al evenmin mogelijk is. Het spreekt vanzelf, dat bij een gezamenlijk optreden der geneeskundige diensten van land- en zeemacht het onderhouden van een goed verband tusschen de verschillende onderdeelen, en eene nauwgezette inpassing der werkwijze van elk dier onderdeelen in het groote bedrijfsschema conditio sine qua non is voor een goeden gang van zaken. Ofschoon het niet wel mogelijk lijkt, algemeen geldende regelen op te stellen, welke een behoorlijke samenwerking onder alle omstandigheden zouden moeten waarborgen, worden toch in het desbetreffende rapport, naast de hiervoren reeds genoemde, nog enkele andere richtlijnen aangegeven, die met beleid toegepast, de onderneming zeer ten goede kunnen komen. Zoo wordt o.m. gewezen op het groote voordeel van eenheid in materieel en werkwijze en bovendien er op aangedrongen, geneeskundige formaties en het daarbij behoorende materieel gedurende de transporten zooveel mogelijk intact te houden. Voorts worden aanwijzingen gegeven inzake hygiënische maatregelen (ventilatie, watervoorziening etc.) aan boord der transportsche pen. De ziekenboeg moet een accomodatie hebben van minstens 2 der totale sterkte aan opvarenden, terwijl voor geisoleerde verpleging gerekend moet worden op 1 Gedurende de transporten over zee blijve de algemeene leiding aan boord der schepen in handen van den geneeskundigen dienst der zeemacht, die tevens zorg draagt voor een behoorlijk beheer en aanvulling der genees kundige behoeften aan boord. Elke tactische eenheid, die vervoerd wordt, behoude echter haar eigen arts, die ziekenrapporten voor zijn onderdeel houdt en ook overigens met de geneeskundige verzorging daarvan belast blijft. Bij de landing dient er voor gewaakt te worden, dat tegelijk met de gevechtseenheden de daarbij behoorende medische organisaties ontscheept worden, terwijl er met nadruk op wordt gewezen, dat de wederinscheping der gewonden niet tegen den stroom der debarqueerende troepen mag ingaan, doch langs andere banen moet worden afgeleid. Vervoer van zieken en gewonden geschiede aan boord van hospitaal schepen, welke naar hunne accomodatie onderscheiden worden in twee klassen. De hospitaalschepen der A klasse hebben volle hospitaalaccomodatie, terwijl de schepen der B klasse, ook hulphospitaalschepen genoemd, slechts over een beperkte accomodatie beschikken. Beide staan onder bescherming van de conventie van Genève. Het is niet doenlijk het belangwekkende betoog der Amerikaansche en Engelsche deskundigen op den voet te volgen omdat daarmede het bestek dezer korte uiteenzetting verre zou worden overschreden en bovendien omdat de structuur der Engelsche en Amerikaansche geneeskundige dien-

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 70