825 sten in enkele opzichten afwijkt van den onzen, waardoor ver doorgevoerde vergelijkingen niet mogelijk zijn. Ad 2. De gedelegeerde voor Duitschland, Oberarzt Muntsch heeft op het Congres een verhandeling gegeven over den „gas-medischen dienst te velde", waaronder te verstaan het transport, de behandeling en verzorging van gaszieken op het gevechtsveld. Deze „gasmedische dienst" moet gebaseerd zijn op dezelfde algemeene principes, als welke ten aanzien der overige gewonden gelden. Hij mag niet zelfstandig opereeren, doch behoort een onderdeel der groote geneeskundige organisatie te velde uit te maken en onder de algemeene leiding van den veldlegerarts te staan. Met alle reserves, welke tegenover statistieken in acht genomen dienen te worden, mogen we volgens Muntsch met vrij groote zekerheid aan nemen dat in een toekomstigen oorlog het verlies aan gaszieken minstens 20—25 der totaal-verliezen zal bedragen. Deze zeer hooge verliezen, alsook de bijzondere aard der door chemische strijdmiddelen veroorzaakte bescha digingen van het menschelijke organisme eischen zeer bijzondere maat regelen. Zoo zal bij ziektebeelden van het type der phosgeengasvergiftiging over het algemeen slechts sprake kunnen zijn van vervoer in de latente periode. Dit noodzakelijk zeer snelle en voorzichtige transport vereischt een aanzienlijke uitbreiding van het transportmaterieel, vooral van auto mobielen. Bij Yperiet komen we, naast de behandeling der zeer ernstige mosterd gasverwondingen voor het moeilijke probleem der ontsmetting te staan, waarvoor weer een heel arsenaal van materieel noodig is. De inrichting der gasziekenverbandplaats, zooals door Muntsch ontwor pen, komt in groote trekken overeen met de onze, zoodat deze hier geen nadere bespreking behoeft. Wat de eigenlijke behandeling der gaszieken betreft, zijn de inzichten blijkens de gegevens uit de omvangrijke terzake handelende literatuur, in de verschillende landen vrijwel gelijk, d.w.z. men heeft het momenteel nog niet veel verder gebracht dan tot een vrij gebrekkige bestrijding der symptomen. Ad 3. De sterk doorgevoerde motorisatie en mechanisatie der troepen machten, stelt den gewondenafvoer voor schier onoplosbare problemen. De Italiaansche gedelegeerde, Kolonel Manganaro gaf als inleiding op zijn verhandeling over de organisatie van den chirurgischen dienst bij gemo toriseerde afdeelingen een korte samenvatting betreffende de karakteristieke eigenschappen dier afdeelingen in verband met hunne tactische en stra tegische waarde. Hij kwam daarbij tot de slotsom dat, gezien de snelle verplaatsbaarheid van troepenmachten en de enorme uitwerking van het artilleriewapen, de verliezen aan gewonden in een toekomstigen oorlog zeker niet voor die van den wereldoorlog onder zullen doen. Bij de beschouwing der organisatie van een geneeskundigen dienst voor gemotoriseerde afdeelingen wijst hij op twee dringende eischen, waaraan voldaan dient te worden, t.w. de aanvoer van geneeskundig materieel moet zich in snelheid kunnen aanpassen aan de snelheid der gemotoriseerde troepenmacht, m.a.w. zelf ook tot in alle onderdeelen gemotoriseerd zijn, en de gewondenafvoer moet het versnelde tempo der actie kunnen bijhouden. Een en ander beteekent en enorme uitrusting aan gemotoriseerd rollend materieel. Ter illustratie enkele door Iliescu en Gilorteanu in hun rapport verwerkte nadere gegevens, welke overzichtelijkheidshalve in de ondervol- gende tabel zijn samengevat en een goeden indruk zullen geven van de personeele en materieele uitrusting van den geneeskundigen dienst bij gemotoriseerde onderdeelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 71