827 opende geen nieuwe gezichtspunten. Quantitatief onderzoek langs colori- metrischen weg schijnt in de Japansche militaire hospitalen zeer in zwang te zijn. Voorts vermeldt het rapport dat de in Japan gemaakte instrumenten voor colorimetrie de vergelijking met elk ander fabrikaat glansrijk kunnen doorstaan. De vervanging van het oog door een photo-electrische camera is als een groote vooruitgang te beschouwen, omdat de uitkomsten der colorimetrische bepalingen daardoor veel betrouwbaarder worden. Verder heeft de Inspecteur van den Pharmaceutischen Dienst van het Zwitsersche leger een referaat gehouden over de physico-chemische grond slagen der colorimetrie, waarin hij tot de conclusie komt, dat de colori metrie, ofschoon onder omstandigheden een zeer waardevol hulpmiddel, de klassieke methoden der analytische chemie nooit geheel zal kunnen vervangen. Ad 5. Het uitvoerige, goed gedocumenteerde rapport van den reserve officier tandarts van het Nederlandsche leger T. Poelstra begint met een kort overzicht over den ontwikkelingsgang der militaire tandheelkunde sinds het internationale tandheelkundig congres van 1889. Zeer snel ziet men na dit congres dit onderdeel der militaire geneeskunde, gekoesterd door de belangstelling van een groote menigte beoefenaars, zich ontwik kelen, tot gedurende den wereldoorlog eerst recht duidelijk blijkt, van hoe groote waarde een behoorlijk georganiseerde tandheelkundige hulp verleening voor een leger te velde is. Vervolgens worden in het rapport de beantwoordingen gegeven van een aantal vragen op tandheelkundig gebied, zooals deze door verschillende landen ook Nederlandsch-Indië op een daartoe strekkend verzoek werden ingezonden. Uit deze beantwoordingen blijkt dat de opvattingen betreffende de aan het gebit van den militair te stellen eischen in de verschillende landen nogal uiteenloopen, en dat het eene land zich met veel minder tevreden stelt dan het andere. Dit zal echter niet zoozeer een uiting zijn van verschil in waardeering ten aanzien van de gangbare gebits- eischen, dan wel van een schipperen met mogelijkheden om het benoodigde contingent voor de weermacht bijeen te krijgen. Een kwestie dus van vraag en aanbod, welke, zooals bekend, ook bij de keuring van aspirant-vrijwil ligers voor het K.N.I.L. te Nijmegen, gewicht in de schaal legt. Na een bespreking der gebitseischen voor speciale wapens en diensten (hoornblazers, vliegers etc.), waarbij de beperkte bruikbaarheid van lieden met protheses duidelijk tot uiting komt, eindigt het belangwekkende verslag met eenige suggesties inzake de organisatie van een tandheelkundigen dienst te velde. Ad 6. Wat het verslag over de voeding van zieken en gewonden in vredestijd en oorlog vermeldt omtrent de physiologie en pathologie der spijsvertering en de verschillende eischen, waaraan quantitatief en qualitatief de voeding moet voldoen, is medisch teveel gemeengoed, om er hier nog een speciale bespreking aan te wijden. Voor het overige is dit onderwerp, vooral in den vorm, waarin het door Dionisi behandeld werd, meer van belang voor de Intendance dan voor den geneeskundigen dienst. Overzien we het geheel der in het congresverslag behandelde materie, dan is het een voldoening te constateeren, dat langs den weg der inter nationale gedachtenuitwisseling de militair geneeskundige wetenschap we derom een bijdrage rijker geworden is, welke bij den opbouw en verderen uitbouw der geneeskundige organisaties te velde ongetwijfeld haar nut zal hebben. Jammer dat de achter de oorspronkelijke verhandelingen opge nomen resume's vooral de Duitsche, door het groote aantal stijl- en taalfouten dat daarin voorkomt, vaak niet alleen moeilijk leesbaar zijn, doch ook hier en daar tot verkeerd begrijpen aanleiding kunnen geven. Overigens mogen de verzorgers van het lijvige rapport met trotsch terug blikken op hun werk

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 73