830 afd.cdt. het vuur op doelen op korten afstand en op tactisch belangrijke doelen, welke plotseling in hun wg.sector optreden. Het vuurplan ontstaat zoowel in aanval als verdediging door onderling overleg tuschen de art.- en .inf.cdtn. waarbij wordt vastgesteld, welke doelen door de art. en welke door de zw.inf. wapens zullen worden bevuurd. De beste maskeering van stellingen wordt verkregen door de stukken onregelmatig en op verschillend getinten ondergrond op te stellen. Laag- vliegende vliegtuigen worden bestreden door de tot de bijn. behoorende mitrn., welke tevens dienen voor de nabijvdd. doorgedrongen paun. worden met pantsergn. bevuurd. Zelfs indien alle mu. is verschoten of de stukken zijn vernield, blijft de bij .stelling bezet; zij vormt een weerstandskern, welker bezetting tezamen met eventueel teruggedrongen inf. den vij. opmarsch verhindert. Meer dan de andere wapens dient de art. te beschikken over goede verbindingen. Aan gebruik van (draagbaar) ra.tf.materieel kleven de bekende nadeelen waardoor het slechts een hulpmiddel is om, vnl. over groote af standen zooals tusschen bijn. en vooruitgeschoven wgpn., snel tijdelijke vbn. tot stand te brengen. Ten behoeve van vuurleiding en wg. dient op den duur immer over tijntelefonie te worden beschikt. De vbn. worden aangelegd van hoog naar laag de div.vb.afd. verbindt den Art.führer met de reg.stn. en de wg.afd. en verzorgt zoo zij daartoe niet zelf in staat zijn, de dwarsvbn. tusschen deze organen de lagere vbn. worden verzorgd door de vb.afdn. van de art. waarbij de afd.cop. z.m. wordt aangesloten op de hd.wgpn. van de bijn., alwaar de bij.cdt. zich, gelijk wij zagen, normaal ophoudt. Tusschen laatstgenoemden en de bij.stln. wordt z.s.m. een 2e vb. aangelegd. Bevinden de copn. van op samenwerking aangewezen inf. en art.cdtn. zich niet in eikaars nabijheid, dan draagt de art. de verantwoor delijkheid voor de vb., hetgeen de inf. niet ontlast van den plicht, harerzijds alles voor de totstandskoming bij te dragen. Indien art. onder de bevelen is gesteld, rust de verantwoordelijkheid voor laatsbedoelde vbn. op de inf. Uit de bepalingen betreffende de art.verkenning, waarneming en doel- opsporing blijkt, dat de verkenning op vrijwel dezelfde wijze is geregeld als ten onzent, nml. gecentraliseerde leiding ter verkrijging van tech nische gegevens voor een snellen inzet van de art. zoodra deze tot uitvoering komt, worden de patn. t.b.v. afd.- en bij.cdtn. gesteld. Ter verzekering van een doorloopend waarneming, zoowel naar tijd als ruimte, door afd.- en bij.cdtn. worden de wgpn. zoo ver mogelijk uit elkaar en buiten het terrein geplaatst, waarop het door den vijand op de eigen inf. afgegeven vuur valt. Voorts moet voor eiken post een voor onmiddellijk gebruik gereed zijnde res.wgp. worden ingericht, terwijl ter bespoediging van de vuuropening één bij. (Rufbatterie) in de directe nabijheid van de afd.wgp. wordt opgesteld. De (hd.)wgpn. van de bijn. liggen als regel ongeveer onder de banen, welke de projn. zullen volgen. Zoo hierdoor de samen werking met de inf. niet gewaarborgd is, worden waarnemers naar voren gezonden dezen zullen veelal onder soms groote hoeken moeten schieten, en buiten het terrein geplaatst, waarop het door den vijand op de eigen inf. De doelopsporing geschiedt door art.vliegers, uit ballons, door de geluid en lichtmeetbijn. van de wg.afd. en de wgpn. van de regn., welke middelen elkaar aanvullen. De wg.afd. heeft hierbij bovendien een leidende taak zij verzamelt alle gegevens, trekt daaruit conclusies en stelt de art.cdtn. daarvan op de hoogte. Z.n. leidt zij het inschieten van de eigen art., terwijl zij zorg draagt voor noodig gebleken verdichting van het net van vaste punten, de vermenigvuldiging en verspreiding van kaarten en calques en de opmaking en verstrekking van weerberichten. De lichtmeetbij. bewaakt een strook van 810 km breedte en 12 km diepte en kan in a 6, de geluid- meetbij. in 4—6 uur geheel in werking' zijn. De art.vliegers sporen doelen op, nemen schoten waar of bewaken het gevechtsveld het L.K. stelt hen t.b.v. de Div. De werkzaamheden van vliegers en wg.afd. vullen elkaar

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 76