831 aan tijdens den marsch vervullen eerstgenoemden den hoofdrol, welke, naarmate het gevecht zich stabiliseert, geleidelijk wordt overgenomen door de wg.afd. De door haar vastgestelde doelen worden niet met luchtwg. bevuurd doch als regel met berekende vuren bij uitzondering controleert een luchtwaarnemer de ligging van deze vuren. 's Vijands doelopsporing wordt tegengegaan door een beweeglijk optreden, waartoe bij gevechtshandelingen van eenigen duur veelvuldige stelling verandering, aanleg van schijnstellingen (met vuurvoorstelling daarin) en bemoeilijking van den geluidmeetdienst door gelijktijdige vuuropening noodig zijn. De grondslagen voor de samenwerking met andere wapens bevatten allereerst voorschriften omtrent de samenwerking inf.-art. Gestreefd dient te worden naar het samenvallen van copn. (men herleze hetgeen is voor geschreven omtrent de plaats van de art.cdtn. inrichting van wgpn. en bij.stln. achter de te steunen inf. en korte verbindingen. De samenwerking geschiedt als regel door regn.inf. met afdn.art. toewijzing van bijn. aan batn. versnippert de vuurkracht van de afd. en verzwaart de tijdige uitvoering van vuurconcentraties op beslissende oogenblikken en plaatsen. Laat de sterkte van de art. zulks toe, dan kunnen meer afdn., in voorkomend geval ook afdn.zw.art., per reg.inf. worden aangewezen. Steeds dienen de co. verhoudingen echter zoo te worden geregeld, dat de inf.cdt. zich slechts heeft te wenden tot één, voor de geheele uitvoering verantwoordelijken, artillerist. (Instelling van groepscommando's blijkens hetgeen onder bevels verhoudingen is voorgeschreven, behoudens sporadische uitzonderingen, te vervullen door de reg.cdtn.). Ber.offn. met hun „Art.verbir.dingskom- mando's" worden medegezonden met de reg.- en bat.cdtn. zoodra door de bevelen van de div.- en reg.cdtn. de grondslagen voor de samenwerking zijn gelegd in den aanval verdient het aanbeveling, dat de ber.offn. zich reeds tijdens de gereedstelling bij de inf.edtn. melden. Het is de taak van den ber.off., de inf. doorloopend in te lichten omtrent groepeering en op stelling van bijn., copn. en wgpn., vuur- en waarnemingsmogelijkheden, uitgezonden hulpwaarnemers en waammers in voorste lijn, doelaanduiding en voorbereide vuurconcentraties. De art. houdt hij op de hoogte van de groepeering van de inf., de plaats van haar voorste lijn, de plannen en wenschen van den inf.cdt., de vuurmogelijkheden van de zw.inf.wapens, alsmede over elke wijziging in den tcestand, zoowel bij vriend als vijand. Hij moet den inf.cdt. bij het nemen van een besluit ook ongevraagd inlichten omtrent de voorwaarden voor het verkrijgen van art.steun, bijv. v.w.b. den tijd benoodigd voor inschieten, hergroepeering, stellingverandering en wg. Teneinde zich een juist beeld van den tcestand bij de inf. te kunnen vormen, mag de ber.off. zich van den ir.f.cdt. verwijderen na voor zijn vervanging te hebben zorggedragen, terwijl hij ter snelle bestrijding van voor de inf. zeer hinderlijke doelen bij uitzondering tijdelijk als hulpwaarr.emer of vuurleider optreedt (Het zal duidelijk zijn, dat het vorenstaande slechts mogelijk is, indien de ber.off., anders dan ten onzent het geval is, evenals in Fr. organiek beschikt over eenig kader, hetwelk in staat is hem tijdelijk te vervangen, en vb. pers. en -mat.). Evenals de waarnemers in voorste lijn zullen de ber.offn. z.v.m. inf.onderdeelen van hun aanwezigheid op de hoogte stellen opdat deze weten, dat en waar de helpende artillerist aanwezig is opname van contact met de cdtn. van de zw.inf.wapens is mede geboden. De inf. draagt in de samenwerking bij door „zweifelsfreie" doelaanduiding (op de mceilijkheden hiervan, welke voor het gevechtsveld niet mogen worden onderschat, wordt echter niet gewezen) en ongevraagde mededeeling omtrent wijzigingen in den toestand. Afdn. of bijn. worden onder de bevelen van de inf. gesteld voor uitvoering van zelfstandige opdrachten dan wel indien gecentraliseerde leiding om bepaalde redenen (onoverzichtelijkheid van het terrein of groote front breedten) niet mogelijk is. Evenals bij toewijzing van art. dienen de bijn. z.v.m. in afd. verband te worden bijeengehouden. Het snel terugkeeren van

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 77