zou langs 2 wegen naar Dombasle marcheeren, dus NO. van de punten, welke de divn. reeds moesten hebben bereikt en op meer dan 30 km afstand gelegen. Dus was de grootste haast geboden, want het IVe A.K. moest naar Fleury en Ippécourt marcheeren en dus onze beide marschwegen kruisenen bovendien zelf nog weer plaats maken voor het He B.A.K. dat dezen dag nog tot Triaucourt moest komen. Met den grootsten spoed (het korps moest uiterlijk 11.00 aan- marcheeren) werden om 9.15 op de kaart de bevelen gegeven, waarbij geen tijd kon worden besteed aan verkenning van de begaanbaarheid der wegen. Volgens deze bevelen zou de cav.div. over Futeau en les Islettes naar Recicourt, de le Garde div. over Brizeaux, Beaulieu, Clermont naar Dombasle, de 2e div. over Waly, Lavoye, Ville sur Co usance naar Jouy en Argonne marchee ren, tot welk punt te voren de weg van Rampont uit moest worden verkend. De korpsartillerie werd over Vaubécourt, en daarna achter de 2e divisie gedirigeerd, en zou naar Brocourt rukken. Groote trein en munitiecolonnes kregen bevel over Beauzée naar St. André te marcheeren. Wat in de dorpen niet kon legeren moest bivakkeer en de beveiliging tegen Verdun opgedragen aan de 2e div. in plaats van de afmarcheerende brigade van het Xlle A.K.; de ransels zouden worden afgelegd en op gevorderde boeren wagens worden nagereden onder bewaking van voetzieken, terwijl scherpe maatregelen werden getroffen, dat de bagage en ransel wagens niet den marsch der troepen en die van het volgende IVe korps zouden storen. Uit deze bevelen ziet ge de bedoeling, drie parallelwegen te gebruiken om den weg voor het IVe korps snel vrij te maken. Eerst Oost van Clermont zou de cavalerie op den zelfden weg inbuigen, dien de eerste divisie volgde, en rekende men er op, dat de cav. sneller kon marcheeren en den marschweg dus eerder zou hebben kunnen bereiken. Het zal u opvallen, dat de 2e divisie bevel kreeg om den weg van Rampont naar Jouy eerst te laten verkennen. De kaart gaf daar in 't geheel geen weg aan. Inderdaad bleek achteraf, dat er geen weg was de divisie moest een grooten omweg maken. Verder ziet ge dat maatregelen waren getroffen om de ransels af te leggen en op gevorderde voertuigen te laten volgen, ten einde de troepen bij de te verwachten geforceerde marschen verlichting te geven. Deze maatregel is van het grootste gewicht, evenals die betreffende het schoeisel omdat zij op de marschprestaties van grooten invloed is. In dit geval kreeg de Garde-infanterie haar ransels eerst terug na den slag van Sedan, dus na een volle week. Voor zoover ik mij herinner hebben de troepen gekookt op de plaatsen waar zij halt hebben gehouden en zijn zij om 11.00 weer 761

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 7