843 8. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Tactiek. G eb ruik pantserverbanden in F rank rijk. Gnl. Eimannsberger zet in MM. 1937 nr. 46 zijn beschouwingen over dit onderwerp voort. 1 De Fr. constateeren dat door het luchtwapen en de snelle gemotori seerde eenheden de waarde van den tijd verveelvoudigd wordt, terwijl de voorbereiding tot den aanval niet vlugger gaat dan vroeger. De verdediger heeft dus meer gelegenheid dan vroeger om zijn reserves tijdig ter plaatse te krijgen. De verrassing is voor den aanvaller van nog meer belang dan vroeger. 2. Deze gedachtengang is oorzaak geweest van het instellen der chars de manoeuvres d'ensemble", welke, nadat het art.vuur op het eerste tusschendoel is verlegd d.w.z. 1000 m voorwaarts is versprongen met volle snelheid voorwaarts gaan om alle vij. wapens in die zone neer te slaan. 3 Gnl. Eimannsberger zegt „man musz in der bisherigen Verwendung der Manövriertanks einen groszen Fortschritt gegen früher sehen", doch het is vlug afgeloopen met het „loslaten" der vewn. door de Franschen. Nadat de 1000 m in 7 min. zijn afgelegd, moeten de vewn. bij een normaal verloop van het gevecht 40 min. wachten op de inf. en dan nog een pauze van 30 min totaal 70 min. En het kan ook niet anders, wanneer men de vewn. aan de inf. bindthoe grooter hun snelheid, hoe langer zij daarna moeten wachten. Dit is niet aangenaam voor die tanks, welke niet vooruit mogen en kunnen (vóór hen het art.vuur) en alle kracht van den verdediger op zich geconcentreerd zien. Waar blijft het gebruik maken van de eigenschappen van den vew. „Man musz zur Meinung kommen, dasz der Manövriertank besonders schwere Ge- fechtsaufgaben bekommen hat und dasz die Besorgnis vor seiner Iso- lierung und vor den Gegenwaffen den Kampfwagen dem Flieger und der Artillerie des Feindes ausgeliefert hat". 4. Merkwaardig los is de verbinding inf.-vew. geworden. De vewn. zijn soms 40 min. voor de inf. slechts wanneer zij blijven steken moet de nakomende inf. steunen en nieuwe kracht aan den aanval geven. 5. De diepte waarover mag worden aangevallen met vewn. mag volgens de Fr. opvattingen niet grooter zijn dan de dracht van de steunende art. Stellingen die dieper zijn dan 4 km kunnen dus niet in een ononder broken aanval worden genomen. 6. Diep door te voeren stooten met de lichte gemech. div. mogen eerst worden uitgevoerd, wanneer de stelling is doorbroken. Dit zal op zijn vroegst 6 uur na het begin van den aanval zijn. In dezen tijd heeft men juist in de diepte het terrein kunnen versterken. 7. De Fr. zijn van oordeel dat vewn. niet zonder art.steun kunnen optre den. Een der voornaamste redenen is, dat de art. bressen moet schieten in eventueele mijnenvelden. Gnl. E. wil de oplossing zoeken in draad loos bestuurde wapens, welke aan den aanval voorafgaan. Men zal wel voorzorgsmaatregelen moeten nemen tegen mijnenvelden, „abei man kann nicht zugeben, dasz der Panzer nicht auch in ein Gelande vorgehen musz, das minenverseucht ist". Gnl. Eimannsberger is niet enthusiast over het Fr. voorschrift„Het Fr voorschrift van 1936 heeft n.m.m. den vew. behandeld, alsof hij technisch nog een kind is" en verder „Alle Folgerungen weisen zum selben Schlusz: Die Panzertaktik der Vorschrift über die taktische Verwendung operativer Einheiten vom Jahre 1936 ist ein gigantischer Miszverstandnis".

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 89