851 De art. opleiding heeft plaats aan de art.school, waaraan voor instructie 1 afd.vd. en 1 afd.zw.vd.art. zijn verbonden. Die Kmftjahrkampftruppe (de opvolgster van St.Chr.) nr. 1, 2 en 4 bevat verdere meeningsuitingen over de Vor- und Nachteile der Selbstfahrlafette. (zie I.M.T. 1937 blz. 331). Eenparig zijn de 4 schrijvers van meening, dat van een motoraffuit voorzien geschut stilstaande te kwetsbaar is. De op lossingen loopen echter uiteen kap. Moltke wenscht een slechts aan de voorzijdige gep. Panzerjager, die daardoor niet alleen sneller, doch ook goed- kcoper is dan een vew. luit Meier stelt voor, het huidige gs. te plaatsen op rupsbandauto's, van welke het voor stilstaand gebruik snel wordt afge laden luitn. Burckhardt en Hofmann (cdt. van een 14e, pa.afweer, cie.) komen tot invoering van de motoraffuit naast handhaving van het bestaande gs., hetwelk zij wenschen te vervoeren achter rupsbandauto's. Verkenning en waarneming. Voor de Koninklijke Landmacht verscheen het Voorschrift voor de Artil lerie Meet Compagnie, een gev.voorschrift voor die per div. gep. ingedeelde cie., bestaande uit staf, licht- en geluidtmeetafd. (De werkwijze van deze afdn. is omschreven in de Voorschriften voor den Geluid- en voor den Lichtmeetdienst)De lichtmeetafd. bestaat uit 1 kap., 5 luitn., 82 anderen, 12 aun., 10 motrwn., 9 kabelrwn. de lichtmeetpost (onze peilpat.) uit 1 wm.-cdt., 4 telefonisten, 2 of 1 waarnemers, 1 of 2 chauffeurs en 1 motord. Hoewel een vergelijking van deze org. met die van het A.W.V.K. en van de peilpat. i.v.m. het verschil in werkwijze niet geheel opgaat, stemmen de groote verschillen toch tot nadenkende practijk toonde overigens reeds de bezwaren aan, welke onze zwakke personeelsbezetting en schamele uit rusting aan vb.mat. met zich brengt. Als gemiddelde tijdsduur voor het inrichten en in werkingstellen van de lichtmeetafd. wordt 6 uur aangegeven (zie ook I.M.T. blz. 830). Men past bij de doelbepaling alleen de kruispeiling toe en neemt aan, dat de grootste breedte- en lengtefout onderscheidenlijk 25 en 50 m bedragen. Het inschieten met hulp van de lichtmeetafd. is te vergelijken met ons trefferbladschietende grootste lengtefout L S», de breedtefout max. 3 "/oo- De inrichting en inwerkingstelling van de geluidmeetafd., welke tot taak heeft, gegevens te verschaffen omtrent groepeering en ostl. van de vij.art. en de eigen bijn. in te schieten tegen door haar verkende art., duurt ten minste 10 uur (nachtelijke uren tellen half). De fout in plaatsbepaling bedraagt voor de lengte en breedte ten hoogste 100 en 50 m. Afhankelijk van het benoodigde aantal lagen en de leesbaarheid van de film duurt het inschieten 30' tot 45'; de max. inschietfout bedraagt voor de lengte 2 X L Sso, voor de breedte 6 °/oo. De volgende hoofdstukken, verduidelijkt met enkele schema's en bevelen, handelen over het gedrag tijdens den marsch en het gevecht. Ten slotte worden aanwijzingen gegeven betreffende de werkverdeeling op den cop., de behandeling van stukken en het verwerken van gegevens, alsmede omtrent de vbn.; bijlagen bevatten de samenstelling van de marschcol. van de A.M.C. en eenige voorbeelden van aan te leggen staten. In A.R. nr. 4 en 5 behandelt kap. Meister Die Beobachtungsabteilung, welke per div. is ingedeeld en onder den D.A.C. staat, geheel gemot, is en bestaat uitstaf (eigenlijke st., waarin de vb.afd., een weersie. en een afd. voor het maken van lichtdrukken), meetbij. (st. en 2 meetsien.), geluid- meetbij. en lichtmeetbijDe weersie. treedt op ten behoeve van de wg.afd., de div.art. en de zw.inf.wapens. De meetbij. treedt op ten behoeve van de geheele div.art., controleert en verbetert z.n. de door de afdn. verkegen gegevens en legt het verband daartusschen. Omtrent de geluidmeetbij., welke a.h.w. het verkennend orgaan is van de wg.afd., worden enkele technische details gegeven m.b.t. de werkwijze.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 97