852 Het artikel Vermessung der schieszenden Artillerie durch die Beobachtungs- abteilung (kap. Wiese in A.R. nr. 4) vormt een aanvulling op het vorenstaande terwijl luit. Ratzel in M.W. nr. 48 (Die Beobachtungsabteilung) nog een verhandeling geeft, welke kennelijk meer bestemd is voor niet-artilleristen. Ten slotte houdt mj. Kohier in M.W. Nr. 43 onder verwijzing naar de meening van gnl. Herr een pleidooi voor het stellen van art.wg.vlgn. onder de bevelen van de art. Ervaringen. Volgens F.M. van 2 Juli zou tijdens het beleg van Madrid gebleken zijn,, dat art.beschietingen een grootere demoraliseerende werking hebben dan luchtbombardementen, welke weliswaar hevig, doch slechs van korten duur zijn, terwijl de vuuro vervallen een voortdurende bedreiging vormen. Benedenverdiepingen en kelders van huizen boden onvoldoende dekking tegen de moderne gn. van 15 cm, welke met gemak door 2 a 3 (hor.) lagen van 10 a 15 cm ijzer en beton heen sloegen. Stalen (vert.) liftkokers daaren tegen gaven den projn. als regel belangrijke afwijkingen. Sch. Luchtstrijdkrachten. De Italiaansche Luchtstrijdkrachten tijdens den Veldtocht in Abessynië In het April -nummer van dit jaar van het tijdschrift Luftwehr is een verslag opgenomen van een door den „Oberbefehlshaber der italienischen Luftwaffe in Abessynië wahrend des Feldzuges, Flieger-Divisions-General M. Aimone-Cat" over bovengenoemd onderwerp gehouden lezing. Waar het van belang mag worden geacht, dat deze lezing in breederen kring bekend wordt, zoowel om haar belangwekkenden inhoud als om de gezaghebbende stem van den inleider, moge hier een beknopte samen vatting volgen. Ten tijde van de verwikkelingen in O. Afrika, die de aanleiding vormden tot den veldtocht in Abessynië, bevond de Italiaansche Luchtmacht zich juist in een stadium van versterking en vernieuwing van het vliegtuig materieel. Het daartoe dienende programma van aanbouw voorzag niet in speciale vliegtuigen voor de Italiaansche koloniën. Tot dusver hadden Eritrea en Somaliland het zonder Istrkrn. kunnen stellen, terwijl de eischen in N. Afrika ten aanzien van het luchtwapen, zoowel te land als ter zee, in volkomen overeenstemming waren met die in het moederland. Het gevolg hiervan was, dat in O. Afrika tijdens de krijgsverrichtingen tegen Ethiopië nagenoeg hetzelfde vliegtuigmaterieel werd gebruikt als in het moederland. Met het oog op de politieke verwikkelingen met de Volkerenbondsstaten, als gevolg waarvan de invoer in Italië grootendeels was stopgezet, was dit van voordeel. Zou immers daadwerkelijke bescherming van de Italiaansche scheepvaart noodig zijn geweest, dan zouden ook de voor Abessynië bestemde vliegtuigen daaraan hebben moeten deelnemen. Speciale voorzieningen voor O. Afrika waren echter getroffen t.a.v. de materialen voor aanleg van permanente vliegterreinen, de benoodigheden voor den technischen dienst en die voor den dienst van aan- en afvoer. Het vliegtuigmaterieel. De in Italië gebruikelijke gemengde bouwwijze (metaal, hout en linnen) voldeed goed. Veelvuldig werden onder zeer uiteenloopende temperaturen en weersomstandigheden vluchten met overbelaste vliegtuigen gemaakt maanden lang was het materieel aan weer en wind blootgesteld. Hiermede wil niet gezegd zijn, dat aan gemengden bouw de voorkeur moet worden gegeven boven metaalbouw. Wel is gebleken, dat het metalen vliegtuig een langeren levensduur heeft dan het vliegtuig in gemengden

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 98