853 bouw, een en ander vooral als gevolg van slijtage van bevestigingen en verzekeringen. Ook voor geheel metalen vliegtuigen zouden hangars in O. Afrika onont beerlijk zijn geweest, niet zoozeer met het oog op bescherming van de vliegtuigen als wel om het personeel in staat te stellen tot ononderbroken arbeid onder de meest gunstige omstandigheden. Op de vooruitgeschoven vliegterreinen, waar geen hangars konden worden gebouwd, was het ver loop onder het personeel veel grooter dan op de van hangars voorziene permanente vliegterreinen. Voor het verrichten van herstellingen aan door het vijandelijk vuur beschadigde deelen van vliegtuigrompen waren ploegen van lasschers geor ganiseerd, die met hun gereedschappen per vliegtuig van het eene vlieg terrein naar het andere werden vervoerd. Vooral waren omvangrijke herstellingen noodig, wanneer een vliegtuig was getroffen door Oerlikon- afweergeschut. De vliegterreinen. De in Eritrea en Somaliland gehouden verkenningen hadden de wensche- lijkheid aangetoond, de vliegterreinen te voorzien van hangars, bivaks, werkplaatsen en magazijnen voor de minder duurzame verbruiksgoederen. De zorgvuldige uitrusting van de vliegterreinen had een weldadigen invloed op de gevechtsvaardigheid van de vliegtuigafdeelingen. De 5 groote permanent ingerichte vliegterreinen Massaua, Zula, Assab, Gura en Mogadiscio waren van een inrichting voorzien, die een merk waardig contrast opleverde met de onherbergzame omgevingelectrische centrales leverden de energie voor het aandrijven van de werktuigen, het destilleeren van water, de ijsfabrieken, de stoomwasscherij, de bakkerij, de verlichting, de terreinverlichting voor nachtvluchten, de ventilatie en de koelinrichtingen in dagverblijven en ziekenverblijven. In de eerste behoeften aan gebouwen werd voorzien door een honderdtal uitneembare houten barakken, die later door duurzame gebouwen werden vervangen. Tot onderkomen van personeel en kantoren dienden gebouwen, welke goed waren geventileerd en afgedekt met warmte-isoleerend materiaal. Totaal waren 450 van zulke gebouwen voorhanden. Bovendien werden 60 hangars gebouwd, waarin 360 bommenwerpers kon den worden ondergebracht. Dan waren er nog de noodige werkplaatsen, laboratoria, centrales en autogarages. Voor oplegging van bommen en brand stoffen, die ten zeerste zouden hebben geleden, zoo zij aan de buitenlucht waren blootgesteld, werd gebruik gemaakt van afdaken. De onderwerpelijke vliegterreinen waren nabij de kust gelegen, zoodat zij ook konden worden gebruikt in geval van een mogelijk opgedrongen verdediging van de kusten van Eritrea en Somaliland. Behalve de 5 permanent ingerichte vliegterreinen, waren er nog 7 meer provisorisch ingerichte vliegterreinen met gelegenheid tot opstelling van 10 vliegtuigafdeelingen. In Somaliland waren deze voor elke soort van luchtactie bestemd, want het duurzame vliegterrein Mogadiscio lag op te grooten afstand van het operatiegebied. In Eritrea daarentegen dienden de provisorisch ingerichte terreinen voor namelijk tot opstelling van de vliegtuigverbanden voor tactische verkenning, die ter beschikking van de groote eenheden waren gesteldde bommen werpers werden aanvankelijk op de duurzame vliegterreinen opgesteld. Naarmate de opmarsch vorderde, werd dicht achter het front nog een 6-tal vliegterreinen aangelegd, waarvan zoowel door de tactische verkenners als de bommenwerpers werd gebruik gemaakt. Ongetwijfeld was het gebruik van vliegterreinen nabij het front van voordeel voor de goede samenwerking met de grondtroepen, vooral tegen het einde van den veldtocht. Niettemin

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 99