spoor mede van het graniet waarop zij brak. En eens, wellicht over eeuwen, zou zij kunnen voortrollen, onbelemmerd, over de oorden waar de materialistische wereld was geweest, en zou God zich voortbewegen over de oppervlakte dezer wateren. En zulk een golf en niet de minste riep ik op en stuwde ik voort ten bate van een idee tot zij haar top bereikte, over- buitelde en neerviel bij Damascus. Het afvloeiende water van die golf, teruggeworpen door den weerstand der gevestigde dingen, zal de stof voor de volgende golf schaffen, wanneer de tijd volbracht is en de zee wederom zal rijzen. Tot zoover de romanticus Lawrence. Wij zijn met voordacht hierover uitvoerig geweest, omdat in onze materialistische Westersche wereld zoo gemakkelijk de over tuiging wordt aanvaard, dat men er met slagzinnen, handigheden en „halftinten" wel zal komen, in dit gevalzal behouden wat de wereld aan overdaad en weelde heeft geschonken, zonder dat men zich verdiept in de mogelijkheid van een afgrijselijken terugslag. De uiting, hiervoren aangehaald, van de Irak Petr- Coy is daar één voorbeeld van, de plannen voor verdeeling van Palestina ten bate van het Jodendomx) en, doch dit is dan een halftint, ook wel ten bate van het Britsche imperium is een tweede. Dat Lawrence, die als eerlijk en diep gevoelig mensch de Ara bieren in hun vrijheidsstrijd tegen de Turken heeft geleid, dit mede ten nutte van zijn eigen land heeft gedaan, omdat hij in zijn klaarheid meende, dat beide doeleinden vereenigbaar waren of althans niet met elkander in strijd, ten slotte door de trouwe loosheid van zijn landsbestuur tegenover de hem kinderlijk ver trouwende Arabieren in een hoogst pijnlijken toestand moest komen, zal uit het bovenstaande ook duidelijker worden. Wie Lawrence wil begrijpen, moet niet alleen het overigens uitstekende boek van Liddell Hart lezen, maar vooral ook Lawrence's eigen boek. De titel„Seven Pillars of Wisdom" is ontleend aan den Bijbel, aan hoofdstuk 9 van de Spreuken van Salomo deze beginnen aldus „De opperste Wijsheid heeft haar huis gebouwd, zij heeft „hare zeven pilaren gehouwenzij heeft haar slachtvee geslacht, „zij heeft haren wijn gemengd, ook heeft zij hare tafel toegericht 1) Wij komen hierop later nog terug, doch willen reeds nu vermelden, dat wij den terugkeer der Joden naar 'het Beloofde Land als de eenige oplossing beschouwen van het internationale Jodenvraagstukdoch even stellig afkeer koesteren voor de in toepassing te brengen vermenging van dit vraagstuk met de imperiale belangen van eenige Westersche mogendheden. 874

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 12