2. DE BRITSCH-INDISCHE N.W. GRENS door M. D. SCHAAFSMA, Kapitein der Artillerie. (Vervolg; zie I.M.T. nr. 9). 4. Tactische ervaringen. Nevill, die zijn Campaigns on the North-West Frontier schreef in 1911 en wiens opmerkingen nog geheel doortrokken zijn van den geest van de Backward Policy, merkt in zijn nabetrachtingen over de verschillende expedities meermalen op, dat, terwijl de strijd tusschen gelijkwaardige tegenstanders immer gericht is op vernietiging van de krachten van de tegenpartij, zulks in koloniale oorlogen „savage warfare" zegt de schrijver niet mogelijk was, daar dit zou hebben geleid tot zeer langdurige expedities, waarvan de kosten buiten alle verhoudingen zouden hebben gestaan tot het te bereiken resultaat. IVlen diende derhalve om te zien naar andere middelen ter bereiking van het door de politiek gestelde doel, hetwelk daaruit bestond, dat de Engelschen de stammen met rust lieten zoolang zij van deze geen last onder vonden. Als zoodanig middel nu beschouwde men vrij algemeen de vernieling van dorpen en andere bezittingen (vernielen van den oogst, meevoeren van voorraden en vee), hetgeen volgens Nevill immer het eenige doeltreffende middel zou zijn gebleken om de moeilijk te benaderen stammen tot rede te brengen. Ook indien men het niet eens is met de vorenstaande opvatting onze meening terzake zullen wij geven bij de bespreking van de gevolgde politieke gedragslijn zal men begrijpen, dat zij haar stempel drukte op de tijdens de expedities gestelde achter eenvolgende tactische doelen en de daaruit voortvloeiende han delingen. Op een enkele uitzondering na maken deze dan ook den indruk, steeds meer te zijn bedacht op een defensief dan op een offensief optreden. Zelfs in de gevallen waarin het laatste wèl het geval was, werd hun karakter als zoodanig vrijwel nimmer geboren uit den wil, den vijand te lijf te gaan, doch ingegeven door de noodzaak van de omstandigheden, zooals het bevechten van den doortocht, het terugslaan van de bewoners (teneinde hun dorpen te kunnen vernielen) dan wel ter verhooging van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 15