veiligheid van de eigen troepen slechts in dit licht kan men het bijv. het reeds vermelde gebruik zien van de Ghurka Scouts. Zoo had het feit, dat het optreden niet geheel was ingesteld op het ten- onderbrengen van den vijand ten gevolge, dat men onvoldoende rekening hield met den gebiedenden eisch voor het optreden tegen verzetslieden, welke is neergelegd in de enkele befaamd gewor den woorden „activité, activité, vitesse". Thans schonk men den vijand vele, zoo niet alle, voordeelen van zijn grootere beweeg lijkheid en handigheid in het terrein. Betreffende het gevecht in het algemeen kan worden opge merkt, dat het terrein de leiding daarvan, zoowel bij den aanval als in de verdediging, in hooge mate bemoeilijkte. Berichten en bevelen konden als regel slechts door ordonnansen te voet worden overgebrachtniet immer was het mogelijk gebruik te maken van optische verbindingen. Het gevolg hiervan was, dat elke commandant geheel op de hoogte moest zijn van de bedoelingen van den aanvoerder teneinde zelfs geheel geïsoleerd te kunnen medewerken aan de actie van het geheel en deze niet in gevaar te brengen door ontijdige handelingen. Hoe moeilijk dit is, wordt wel daardoor aangetoond, dat dergelijke ontijdige handelingen herhaalde malen tot desastreuze gevolgen hebben geleid, zoowel voor de betrokken eenheid als voor het geheel, met name bij een te ver doorgezette achtervolging en bij het teruggaan van beveili gende detachementen. Wel heeft de radio-telefonie hierin de laatste jaren eenige verbetering gebracht, doch het zal duidelijk zijn, dat het onmogelijk is, elke compagnie om nog niet te reppen van kleinere eenheden, hiermede uit te rusten. Meer succes in dit opzicht is bereikt met het gebruik van vliegtuigen uiteraard kleven hieraan echter ook nog onvolkomenheden. Zooals wij reeds eerder aangaven, werden de marschen zeer vaak echelonsgewijze uitgevoerd. Behalve om de reeds genoemde redenen geschiedde zulks meermalen m.h.o. op de beveiliging van den opmarsch. Zoo werd in Waziristan in 1920 en 1922 als regel een afdeeling vooruitgezonden, welke ter weerszijden van den te volgen en normaal door een dal loopenden weg op de beheerschende punten een keten van posten inrichtte en daar door a.h.w. een beveiligden gang bouwde voor het volgende echelon. In andere gevallen werden de benoodigde detachemen ten gegeven door een sterke voorhoede. De onmogelijkheid, bewegende flankdekkingen gelijken tred te doen houden met de hoofdmacht noopte tot het bezigen van de beschreven methode en vertraagde de marschsnelheid in niet geringe mate door de noodzakelijkheid, de op den duur te zwak geworden voorhoede te versterken uit de aanwassende achterhoede, waarop de staande detachementen na het voorbijtrekken van de hoofdmacht terug vielen. 878

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 16