biedende plaatsen doorbracht. Enkele schrijvers meenen dit verschijnsel te moeten toeschrijven aan vrees van de Pathans voor het optreden bij nachtde ontelbare nachtelijke overval lingen, niet alleen met vuur, doch ook met het blanke zwaard, doen echter wel eenigen twijfel rijzen aan de juistheid van die meening. Vermelding verdient nog, dat de nachtelijke opmarsch, gevolgd door het nog voor daglicht afsluiten van het te vernielen dorp, de normale gang van zaken is bij de reeds eerder genoemde burn and scuttle raids, als hoedanig men ook de tuchtiging mag beschouwen, welke de op blz. 678 in de noot vermelde troepen in 1931 uitvoerden. De verbetering van 's vijands bewapening, welke o.m. tenge volge had, dat de voor den veiligen opmarsch van de troepen te vormen corridors in breedte toenamen, leidde tot een verdere uitbreiding van het aantal nachtelijke handelingen. Zoo is een opmarsch met het innemen van de gereedstelling bij nacht thans, evenals in den strijd tegen een gelijkwaardigen tegenstander, eerder regel dan uitzonderingde noodzakelijke voorafgaande verkenningen geschiedden vroeger op de reeds beschreven wijze, aangevuld door waarneming van reeds vermeesterde hooge punten, thans in de eerste plaats uit vliegtuigen, terwijl van luchtfoto's een veelvuldig en vruchtbaar gebruik wordt gemaakt. Het zal duidelijk zijn, dat de genoemde nachtelijke handelingen slechts zijn uit te voeren met geroutineerde troepen, hoewel ook hier, evenals bij zooveel andere krijgsverrichtingen, geldt, dat wie niet waagt, niet wint. x) Reeds eerder vestigden wij er de aandacht op, dat de groote sterkte van de colonnes vaak door verplegingsbezwaren tot een echelonsgewijze oprukken leidde. Een dier bezwaren is de meer malen gebleken moeilijkheid van het aantreffen van voldoende water. Een ander gevolg van de groote sterkte was, dat het terrein, d.w.z. de dalen, dikwerf zoowel uit een oogpunt van 880 b Wel zeer duidelijk wordt dit aangetoond door het volgende. Toen de troepen, welke in 1920 de Tochivallei hadden geopereerd en nog slechts beschikten over de ervaring, opgedaan in den strijd tegen de zooveel minder krijgshaftige bewoners dier vallei, door het dal van de Tankzam oprukten, konden zij de vele défilé's door hun frontaal en uitsluitend bij dag uitgevoerd optreden slechts met veel inspanning en ten koste van zware verliezen veroveren. Als gevolg hiervan daalde het moreel van den troep met den dag, waarop de colonnecdt., gnl. Skeen, het risico aanvaardend, besloot bij nacht af te marcheeren en de gereedstelling in te nemen voor den aanval op den volgenden doorgang, welke, naar den gnl. bekend was, zwaar was versterkt. De opzet slaagde volkomen niet alleen werden de Mahsoeds, die een dergelijk optreden in het geheel niet hadden verwacht, verrast waardoor hun sterke stelling vrijwel zonder offers in Engelsche handen viel, doch tevens steeg het moreel van den troep ten zeerste, terwijl dat van de tegenpartij in belangrijke mate daalde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 18