comfort als van veiligheid onvoldoende ruimte "bood voor legering van de geheele troepenmacht, hetgeen dan mede tot splitsing leidde. Hoewel tijdens de periode, waarin de vijand nog in hoofd zaak aanviel met het zwaard in de hand, wel eens zwaar werd gezondigd tegen de regels voor de bivakbeveiliging, is het aantal gevallen, waarin zulks geschiedde, gering, indien men den dertig tot veertigjarigen duur dier periode in aanmerking neemt. In hoofdzaak zijn de in de betrekkelijke gevallen gemaakte fouten terug te brengen tot algemeene onachtzaamheid door te groot vertrouwen in de uiterlijk goede gezindheid van de bevolking (overval van het kamp te Wana in 1894) dan wel het legeren van de non-combattanten of de hulptroepen op de vleugels instede van in het midden van het bivak (overval op Palosin Camp in de Tankzamvallei in 1860). In de vermelde gevallen lokte de zorgeloosheid een nog voor het aanbreken van den dag uitge- voerden aanval uit van eenige duizenden verzetslieden, die de bivaks tijdens het nachtelijk duister geheel onopgemerkt tot op enkele honderden meters waren genaderd, hetgeen mede een bewijs is, dat de vijand het optreden bij nacht, althans in bekend terrein, niet in die mate schuwt, als enkele schrijvers meenen te mogen aannemen. Bleek de afstand van enkele honderden meters, waarop de beveiligende afdeelingen, piquets genaamd, zich van het bivak bevonden i.v.m. het terrein reeds onvoldoende, in sterkere mate werd zulks het geval toen het gebruik van vuurwapenen door de tegenpartij hand over hand toenam en het zoo geliefde „sniping" bij haar in zwang kwam. Men ging er toe over, naast de directe beveiliging door verdediging van een, als regel uit de overal in groote hoeveelheden aan te treffen steenen opgebouwde rondgaande hindernis, een indirecte beveiliging toe te passen door de piquets vooruit te schuiven naar op 1500 a 2000 m van de bivaks gelegen beheerschende punten, zulks niet alleen om den vijand hiervan het gebruik te ontzeggen, doch mede omdat de tegenpartij immer grooten tegenzin betoonde tegen het uitvoeren van eenigerlei actie indien dergelijke punten in Engelsche handen waren. De bezettingen van de piquets, welke rondom ter zelf standige verdediging werden ingericht en gedekt waren tegen uit het bivak afgegeven vuur, werden, evenals de legerende troepen, van elkanders plaatsen op de hoogte gesteld en bezaten seingemeenschap, zoowel onderling als met het bivak. Doordat de beheerschende punten als regel aanvankelijk alle door den vijand waren bezet, leidde dit systeem, hetwelk in uitvoering overeenkomt met de bij de vernieling van dorpen gebezigde beveiligingsmethode, tot een dagelijkschen strijd om terrein- voorwerpen. Het beschreven systeem eischte veel troepen, niet alleen doordat de voor de bezetting van de beheerschende punten 881

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 19