heeft men deze verder trachten te voorkomen door een sprongs gewijze teruggaan met echelons een groote, zij het niet in elk opzicht afdoende verbetering bracht ook in dit opzicht de invoering van den mitrailleur, hetgeen niet wegneemt, dat ook thans nog, evenals vroeger, de terugtocht een zeer belangrijke plaats in de krijgsverrichtingen aan de N.W. grens inneemt. In de voorgaande bladzijden hebben wij reeds gewezen op de moeilijkheden, welke de organisatie van den treindienst bood ook vestigden wij bereids de aandacht op de ongunstige beïnvloe ding van de beweeglijkheid der troepen door de zoo omvangrijke gevechts- en bagagetreinen. In beide opzichten zijn het wederom de expedities in Tairah in 1897 alsmede in Waziristan in 1920-21 en 1922-23, welke zeer leerzaam zijn, waarbij eerlijkheidshalve dient te worden vastgesteld, dat het bij eerstgenoemde vooral de officieren zijn geweest, die van hoog tot laag door overtreding der terzake gegeven voorschriften de moeilijkheden uitermate hebben vergroot. Weliswaar werd dit juist de aanleiding tot een grondige reorganisatie van den treindienst, waardoor later wan toestanden werden voorkomen, doch dit nam niet weg, dat, bij het stellen van zulke hooge eischen aan comfort en verpleging als de Engelschen gewend waren te doen, de troepentreinen ook later nog een blok aan het been bleven 2). De beveiliging van de verbindingen hebben de Engelschen aanvankelijk opgedragen aan door enkele geregelde troepen ondersteunde plaatselijke hulpkorpsen, omtrent welk systeem 884 Uit de beschrijving van de gebeurtenissen in de Khadjaurivlakte in 1931 blijkt, dat de Afridi's zich niet ontzagen, een mitrailleursectie aan te vallen, daarbij handig gebruikmakende van het terrein en van het feit, dat die sectie niet uit andere opstellingen kon worden geflankeerd. Een Fransche uitdrukking zegt, dat „une expedition coloniale est essentiellement une question de transports". Nu heeft de treindienst zelve, evenals de verplegingsdienst, nimmer gefaald het zijn echter de gepleegde misbruiken geweest, welke de geheele organisatie in de war stuurden. Het is dan ook niet juist, er de leiding de schuld van te geven, dat officieren zich niet ontzagen, tijdens de Tairah expeditie extra-bedienden mede te nemen en „easy chairs" en halve slaapkamerameublementen op kameelen mede te voeren. Ook in andere opzichten zijn tijdens de Tairah-expeditie schromelijke tekortkomingen gebleken, zoowel van minderen als van de officieren, doch waar is het leger, hetwelk in zijn geschiedenis geen enkele zwarte bladzijde heeft aan te wijzen Nog tijdens de expeditie is aan een deel der aan den dag getreden fouten een einde gemaakt, terwijl de overige na afloop daarvan z.s.m. zijn hersteld. Wat betreft de verpleging en de treinen moge er echter nogmaals op worden gewezen, dat, hoewel de Engelschen het standpunt huldigden, gekenmerkt door Roberts opmerking n.a.v. de Engelsche expeditie naar Abessynië in 1868 dat ,)the mobility of the force should not be hampered by want of food and clothing", zij wanneer het moest ook wel anders konden hiervan getuigen de tochten van Kaboel naar Kandahar onder dienzelfden Roberts en van Kelly van Gilgit naar Tsjitral in 1895.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 22