uitbuiting van de mogelijkheden, welke het terrein hun bood, door te gaan met het plegen van aanslagen op colonnes. De Engelschen hebben daaruit de juiste les getrokken door een deel van de postenbezettingen aan te wijzen voor patrouillegang in het tusschenterrein een actieve bestrijdingsmethode dus waarna het aantal overvallen beduidend daalde. Na afloop van de expedities werden de bedoelde posten overgegeven aan de Scouts en de Militia. De transportmoeilijkheden vormen een van de aanleidingen tot den aanleg van autowegen in het grensgebied waarmede na 1920 onder het bestuur van Lord Litton tijdens het opperbevelhebber schap van Lord Rawlinson is aangevangen. De aanwezigheid dier wegen maakt het mogelijk, de kilometers lange draagdier- of karrentreinen te vervangen door betrekkelijk kleine autocolonnes, waarmede het vraagstuk van de beveiliging getuige de over vallen in April jl. nabij Jandola, nog wel niet geheel is opgelost doch belangrijk is vereenvoudigd. Teneinde de wegen te bescher men tegen aanslagen vernieling van het wegdek of van kunstwerken dient een actieve patrouillegang ook nu nog te blijven gehandhaafd of de pantserauto alleen daartoe in staat is, mag worden betwijfeldde practijk heeft ook elders wel bewezen, dat de buiten de wegen niet bruikbare pantserauto bij elke storing en voor elke in of op den weg aangebrachte hindernis tegenover de scherpschutters van het grensgebied slechts en rijdend of stilstaand fortje is. Afdoende bescherming zal ook hier slechts kunnen worden bereikt door kleine beweeglijke troepen- afdeelingen, welke door snel verschijnen en verdwijnen op onre gelmatige tijden den verzetslieden allen lust tot het uitvoeren van aanslagen benemen. Echter niet alleen in dit opzicht, doch in het algemeen en dit is de groote ook door ons opgedane les, welke in het N.W. grensgebied weder haar bevestiging vindt dient men te streven naar actief optreden en voorts naar afwisseling in zijn hande lingen. De verzetslieden nemen scherp waar en gronden hun aanvalsplan op gewoonten (welke sleur en daardoor verslapping in de uitvoering ten gevolge hebben) en op andere foutenhiervan weten zij immer partij te trekken. Een tweede, niet minder belangrijke, les is gelegen in de telken male tijdens den thans reeds bijna een eeuw durenden strijd aan en om de N.W. grens opgedane ervaring, dat de Inlander zich vrijwel even snel als de blanke weet aan te passen aan elke nieuwe strijdmethode en elk nieuw wapen is hij om eenigerlei reden niet in staat, zich dat wapen of het actieve bestrijdings middel daarvan zelf aan te schaffen, zoo duurt het toch niet lang, of hij weet daartegen even goed als zijn tegenstander den juisten passieven afweer te treffen. 886

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 24