b. tegenover gevangenen, die vluchten of een poging daartoe doen en na herhaald daartoe gegeven bevel zich niet aan hun bewakers overgeven c. tegenover gevangenen, die bij een ontvluchting of eene poging daartoe van hun medegevangenen behulpzaam zijn en aan een herhaald bevel om zich daarvan te onthouden niet gehoorzamen. Van de wapens mag slechts gebruik gemaakt worden, indien te voorzien is, dat andere wettige maatregelen tot herstel der orde, tot voorkoming van ontvluchting of tot wederopvatting van den vluch teling, zullen falen. Vooral de laatste zeven woorden kunnen aanleiding geven tot een nogal ruime interpretatie van beide zijden. Bij onwil dan wel verzet van de zijde van een gearresteerde, is het voor de politie voorgeschreven in de eerste plaats van den wapenstok gebruik te maken en eerst in ernstige gevallen van de wapens (klewang dan wel karabijn). Zoo zullen wij, die geen wapenstok kennen, in de eerste plaats gebruik kunnen maken van de klewang en dan niet direct het scherp ervan moeten gebruiken. Is het geval ernstig, dan kan er sprake zijn van noodweer, dus zuivere zelfverdediging en valt de als politie optredende militair onder art. 49 van het W.v.S.. luidende „Niet strafbaar is hij die een feit begaat, geboden door de nood zakelijke verdediging van eigen of eens anders lijf, eerbaarheid of goed, tegen oogenblikkelijke of onmiddellijk dreigende, wederrechte lijke aanranding". „Niet strafbaar is de overschrijding van de grenzen van noodzakelijke verdediging, indien zij het onmiddellijk gevolg is geweest van eene hevige gemoedsbeweging, door de aanranding veroorzaakt". Verder geeft ook ons V.P.T.L. inzake het bovenstaande nog aanwijzingen. In pt. 22 ad (5) vinden we nml. „Ruwheid en geweld tegenover gevangenen, die zich niet verzetten, is ten strengste verboden zij kunnen echter, wanneer de omstandig heden zulks eischen, worden gebonden". Betreft het een feit niet op heeterdaad ontdekt, dan moet men voor Europeanen altijd van den (hulp-) Officier van Justitie een schriftelijk bevel tot gevangenneming hebben. Zonder dit kan men niets doen. Voor Inlanders en Vreemde Oosterlingen is zulks niet noodig. Van elke arrestatie wordt een proces-verbaal opge maakt. Waar het verrichten van veldpolitie-diensten door de militairen in de buitengewesten, alleen ten doel heeft, bij het ter oore komen van misdrijven, de daders te arresteeren en een summier onder zoek te houden, om daarna daders en onderzoek z.s.m. in handen te stellen van de bevoegde civiele autoriteit, zullen we het vraagstuk 890

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 28