Zooals uit het voorgaande blijkt deed de stellingoorlog de chemische oorlogvoering geboren worden, omdat scherfmunitie toen aan beteekenis inboette. Logisch, dat ook in een toekomstig conflict de kansen voor het chemische wapen bij een verstijving der fronten het gunstigst zijn. In de eerste plaats kunnen dan alle soorten van gasaanvallen, dus ook de ernstigste als de gaswolk- en gaswerpaanval, worden toegepast, aangezien men gelegenheid heeft de hiervoor noodige, soms vrij langdurige, voorbereidingen te treffen. Bovendien kan men wachten op gunstige weersomstandigheden, welke voor het succes van een gasaanval zoo bij uitstek noodig zijn. Toch zou het niet juist zijn te veronderstellen, dat in den bewegingsoorlog niet van strijdgassen zal kunnen worden gebruik gemaakt, al zal uit den aard der zaak de toepassing hier aan grenzen gebonden zijn. Gaswolk- en gaswerpaanvallen kunnen gevoegelijk worden uitgeschakeld, althans waar het aanvallen van eenige importantie betreft. Maar dan blijven toch nog gasaanvallen uit de lucht, gasbeschietingen door artillerie en het stellen van plaatselijke besmettingen over. Echter moeten de weersomstandig heden gunstig zijn en ziehier de zwakke stee bij de toepassing van gasaanvallen in den bewegingsoorlog. Immers tijdens de operaties bij dien vorm van oorlogvoering kan er als regel niet op worden gewacht, dat het de weersom standigheden zal believen voor gasaanvallen gunstig te zijn. Het gebruik van scherfmunitie heeft dan ook verre den voorrang en de toepassing van chemische strijdmiddelen kan hiervan slechts een aanvulling zijn, voorzoover deze op een gegeven oogenblik den voortgang der operatiën zouden kunnen begunstigen. Voor het luchtwapen in den bewegingsoorlog zijn de kansen op het gebruik van gas als strijdmiddel zeker niet het ongunstigst. Op de vliegvelden kunnen ook chemische strijdmiddelen worden opgeslagen en gunstige weersomstandigheden kan men dus af wachten, alvorens de bombardementsvliegtuigen met gasbommen te belasten of de tanks der vliegtuigen, ingericht voor sproeien met vloeistoffen, te vullen. Tegen daarvoor in aanmerking komende doelen kunnen dus ook in den bewegingsoorlog bij gunstig weer gasaanvallen uit de lucht worden verwacht, hetzij afzonderlijke, hetzij aanvallen in combinatie met scherfbombardementen uitge voerd, welke gasaanvallen in laatstgenoemd geval dan vooral dienen om herstellingsarbeid aan vernielde objecten zooveel mogelijk te belemmeren. Zulke doelen kunnen zoowel in het achterland, in het opmarsch- c.q. afmarschterrein, als aan het front zijn gelegen, terwijl èn de aanvaller èn de verdediger naar gelang van de gevecncsom- standigheden daartegen strijdgassen kunnen afwerpen. In het achterland kunnen het steden zijn, verkeerscentra, fabriekscom- 893

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 31