plexen e.d., in het opmarsch- c.q. afmarschterrein stationsempla cementen, legeringsplaatsen, verkeerscentra, daarvoor in aanmer king komende terreingedeelten, colonnes e.d., aan het front legeringsplaatsen, belangrijke stafkwartieren en commandoposten, en stations, aanvullingsplaatsen e.d. De blaartrekkende strijdgassen, met name het mosterdgas, zullen in de eerste plaats voor deze soort gasaanvallen in aan merking komen. Weliswaar zijn tijdens den wereldoorlog geen gasaanvallen uit de lucht uitgevoerd, maar voor de toekomst moet men hiermede toch rekening houden. En mag men de persberichten gelooven, dan hebben de Abessijnen meermalen van Italiaansche mosterdgasaanvallen uit de lucht te lijden gehad. Wat de gasbeschietingen aangaat ligt de zaak eenigszins anders. Te velde kan slechts een beperkte hoeveelheid munitie worden meegevoerd en hiervoor komt in den bewegingsoorlog in de eerste plaats scherfmunitie in aanmerking, daar de weersomstandigheden van dien aard kunnen zijn, dat gasmunitie niet te gebruiken is. Zou men in de munitievoertuigen der gevechtsbatterijen en ge- vechtstreinen ook gasmunitie meevoeren, dan zou deze bij slecht weer een blok aan het been kunnen blijken te zijn. Voor den aanvaller zal het dus in de eerste gevechtsdagen niet aanbevelens waard zijn de gevechtsvoertuigen anders dan met scherfmunitie te bepakken. Wil hij toch gasmunitie meenemen, dan zal het gewenscht zijn deze op afzonderlijke voertuigen te laten volgen. In latere gevechtsphasen, wanneer de gevechtsaanraking met den verdediger is tot stand gebracht, zal de aanvaller de benoodigde aantallen gasprojectielen kunnen aantrekken en bij de stukken laten gereed leggen. Gevuld met traan- of niesgassen, kunnen zij dienen om de neutraliseering des vijands, vooral van zijn artillerie, te vergemakkelijken, gevuld met blaartrekkende om bepaalde gebieden te besmetten. Steeds moet de aanvaller er echter op bedacht zijn voldoende scherf projectielen te zijner beschikking te hebben om bij ongunstige weersomstandigheden alleen hiervan gebruik te maken. Voor den verdediger gelden andere maatregelen. Deze kan reeds van den beginne af de munitiedepots zoowel van scherf- als van gasmunitie voorzien. Vooral het bezit van projectielen, gevuld met blaartrekkende strijdgassen, is voor den verdediger van het grootste belang, omdat hij hierin een wapen van beteekenis heeft om den opmarsch van den aanvaller te vertragen, diens moreel te schokken en hem verliezen te berokkenen. Mosterdgas is boven dien ongevoeliger voor weersomstandigheden dan de meeste andere strijdgassen. Tenslotte het stellen van plaatselijke besmettingen, welke kun nen worden verkregen door met blaartrekkende strijdgassen gevulde flesschen met behulp van springmiddelen te verbrijzelen ter plaatse, waar men besmetting beoogt of door deze strijdgassen 894

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 32