5. DE BEPAKKING VAN HET HOSPITAALPERSONEEL door DR. L. W. VAN DER BURG, Officier van Gezondheid le klasse. Nadat bij de Infanterie in 1931 tot geleidelijke invoering van een nieuwe bepakking was besloten, werd bij den M.G.D. de oude bepakking van het hospitaalpersoneel, na gehouden proef neming, eveneens gewijzigd. Hierover kan men in het „Verslag bepakkingscommissie infanterie 1928" en in een bundel beschou wingen ter zake de noodige gegevens vinden. Bij de reorganisatie der militair geneeskundige formaties in 1934 werden opnieuw eenige wijzigingen in de bepakking van het hospitaalpersoneel aangebracht. Kortheidshalve kan de beschrijving van „hoe het was" en „wat hieraan veranderd werd" weggelaten worden en zullen we volstaan met een bespreking van de bepakking van tegenwoordig. Dit thema is te verdeelen in a. de onderdeelen van de bepakking b. de draagwijze c. het gewicht. Onder de bepakking van een militair verstaat men datgene van zijn uitrusting, dat hij, behalve de kleeding, bij zich heeft en zelf draagt. Gaan we thans na, waaruit bij de kleinste formatie van het hospitaalpersoneel den verbandploeg de bepakking bestaat. Bij dit driemanschap moet onderscheid gemaakt worden tusschen de bepakking van iederen man afzonderlijk en de bepakking van het drietal als één geheel. De bepakking, ingeval van mobilisatie, bestaat voor den hos pitaalsoldaat uit de kleeding" aan het lijf (incl. een knipmes, een alpacca leepel, een roode kruis band, een noodverband in blikken doosje, een veldzakboekje, een vetlapdoos, een identiteitsplaatje) 3.825 kg een veldflesch voor den man zelf (gevuld) 1.4 een lafenisflesch (gevuld) 1.4 een aluminium eetketel (incl. schoen en overtrek) 0.96 een maaltijd 0.26 896

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 34