een noodrantsoen, bestaande uit 2 blikjes nasi goreng, elk bevattende 100 gram rijst en 100 gram vleesch, V2 eendenei en verdere ingrediënten, benevens 1 pakje thee van 5 gram 0.985 kg een pistool M. 11 (incl. holster, gordelriem, pistoolriem, patroontasch, gereedschappen en 3 houders met 24 patronen 1.955 een draagriemenstel 0.17 een helpzeel 0.11 een gasmasker compleet 1-71 een veldzak gevuld met een gr. gr. jas en broek een bivakmuts een tricothemd een paar sokken een sportbroek van blauw katoen een badhanddoek en zeep twee paar reserve-veters een haarkam van hoorn een tafelvork van alpacca naaigereedschap (reglementair niet omschreven) een sprei van gekeperd, gestreept katoen een veldklamboe kleine geriefelijkheden een ligmatje (wordt op den veldzak gebonden) 5.81 Per verbandploeg van 3 man wordt deze bepakking nog ver meerderd met een draagbaar 10.780 kg een verbandtasch 3.570 een electrische lantaarn 0.560 Met dit „goederenmagazijn" gaat de hospitaalsoldaat op marsch. Een beschrijving, hoe hij deze massa aan zich hangt, vereischt wel eenige toelichting. Hierbij komt in de eerste plaats een der hoofdprincipes van de tegenwoordige bepakkingswijze ter sprake, n.l. het onderscheid, dat gemaakt wordt, tusschen marschuitrusting en gevechtsuit rusting. De gevechtsuitrusting wordt verkregen door het afleggen van den veldzak met inhoud, welke dan bij den gevechtstrein van de compagnie wordt achtergelaten. Hiermee bereikt men, dat de bepakking van den soldaat op het gevechtsveld zoo licht moge lijk wordt, zonder dat daarbij de onafhankelijkheid van den man ten aanzien van zijn voeding vermindert. Daar de veldzakken van het hospitaalpersoneel op de tweede treinkar van de hulpverbandplaatsafdeeling meegevoerd worden, marcheert het hospitaalpersoneel nimmer in marschuitrusting maar altijd in gevechtsuitrusting (wij zouden in ons geval van „pikol" 897

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 35