studenten, daartoe door het legerbestuur aangezocht, draag- en marschexperimenten verricht. Ook in andere landen nam men dergelijke proeven, waarbij rekening gehouden werd met training, moreel, lichaamsgewicht, marschduur, temperatuur van de at- mospheer, terreinsgesteldheid, enz. Steeds weer kwam men tot het resultaat, dat de maximale belasting slechts ongeveer een derde van het gemiddelde lichaamsgewicht mocht zijn. Kort geleden werd vermeld, dat het het „Department of Expe riments" van het Ministerie van Oorlog der Vereenigde Staten, inderdaad gelukt is een zoodanige bepakking samen te stellen, dat de Amerikaansche soldaat niet meer dan een derde van zijn lichaamsgewicht behoeft te dragen. Frankrijk is nog niet zoo gelukkig. Dit blijkt uit het recente artikel in La Revue d'Infanterie „Le fantassin allégé", waarin de schrijver duidelijk laat uitkomen, dat de tegenwoordige Fran- sche soldaat niettegenstaande jarenlange, vergeefsche pogingen het bepakkingsgewicht te doen verminderen, veel zwaarder bepakt is dan die van 1914. De moeilijkheid bij het samenstellen van een rationeele be pakking schuilt daarin, dat het er niet om gaat het uiterste van het draagvermogen van den militair te vergen, doch een zoodanig maximum gewicht niet te overschrijden, dat er na een dagmarsch nog genoeg geestelijke en lichamelijke energie overblijft voor het gevecht. Voor het hospitaalpersoneel mag men wel eischen, dat het na een dagmarsch nog in staat zal zijn de gewonden behoorlijk te verbinden en snel en zorgzaam af te voeren. Daarom moet voorkomen worden, dat het aan het begin van zijn eigenlijke taak reeds uitgeput is. Dat aan bovengenoemde eischen bij de samenstelling van de bepakking van het hospitaalpersoneel in ons leger niet geheel voldaan is, moge uit het volgende blijken. Het gewicht, dat de hospitaalsoldaten, die de draagbaar tijdens den marsch meevoeren, te dragen hebben, bestaat uit het gewicht van de kleeding 3.825 kg het gewicht van de uitrusting (zonder veldzak) 8.950 het halve gewicht van de draagbaar 5.390 18.165 kg x) De derde man draagt de verbandtasch en de electrische lantaarn. Het gewicht, dat deze man te dragen heeft bestaat uit het gewicht van zijn kleeding 3.825 kg het gewicht van de gevechtsuitrusting 8.950 het gewicht van de verbandtasch 3.570 het gewicht van de electrische lantaarn 0.5'o0 16.905 kg b Meestal echter draagt een hospitaalsoldaat de opgerolde draagbaar als een geweer over den schouder. Het gewicht wordt dan 23% kg. 899

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 37