Als men nu bij voorbeeld weet, dat Feisal vóór Allenby Damascus heeft in bezit genomen, en dan vaststelt dat deze stad is inge lijfd bij het Fransche mandaat over Syrië, dan blijkt dat het voorshands anders is afgeloopen dan beloofd was. II. DE OPERATIE GEBIEDEN. De hierna te bespreken actie omvatte in groote lijnen de vol gende fronten GEALLIEERDEN, Noord- en Oostfronten Kaukasisch front van Batoem, onder langs de Kaspische Zee, Enzeli, Kasvan, Hama- dan, Kermansjah, Bagdad, Perzische golf, aldus via het Russische oostfront den Indischen Oceaan verbindende met de Oostzee dat dit front dwars door het neutrale Perzië liep, was voor de toenmalige geallieerden een kleinigheid. ZuidfrontEgypte, Sinaï, daarna een hiaat door de Arabische woestijnen, en vervolgens Bagdad. CENTRALEN Turksche legers, versterkt door kleine Duitsche groepen, van Konstantinopel (Istanboel) door Klein-Azië, met uitloopers langs de Hedjaz-baan naar Palestina en Medina, verder naar Bagdad, Erzeroem, Tiflis. In het algemeen dus de in naam tot het Turksche Rijk behoo- rende Arabische landen en het neutrale Perzië. Oost van dit gebied Afghanistan en Britsch-Indië in voortdurende gewapende activi teit, waarover Luitenant Schaafsma in I.M-T. 1937 Nr. 6 e.v. zulke interessante bijzonderheden geeft. Wanneer de lezer aan de hand van de schets dit enorm uitge strekte gebied beschouwt en overweegt, dat de richting Istanboel Mesopotamië—PerziëAfghanistan en verder voor de Centra- len eenerzijds de graanschuren van de Orient opende, en tevens het Engelsche imperium zeer ernstig bedreigde, zoowel in Egypte als in Voor-Indië, terwijl met een betrekkelijk klein Duitsch contingent ter versteviging van het Turksche leger zeer groote massa's van de geallieerde Europeesche fronten verwijderd kon den worden gehouden, dan is het begrijpelijk, dat juist de ver richtingen op dit zg. nevenoperatieterrein op den oorlog van overwegende beteekenis zijn geweest en den uitslag -nog veel sterker hadden kunnen beïnvloeden, als de beide belangengroepen dit duidelijk zouden hebben ingezien, of althans dit inzicht tijdig hadden doen gelden. Voor deze neven-operatieterreinen werden geen beslissende machten op de juiste tijdstippen ingezet. Liddell Hart 1) zegt dan ook terecht omtrent de Engelsche en Russische denkbeelden x. E. Lawrence, in Arabia and after, by Liddell Hart, blz. 46. Uitgave van Jonathan Cape, London. 865

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 3