913 5. Verdere uitrusting 6. Snelheid 7. Verdere bij zonderheden De parni. zijn voorzien van een periscoop aan de buitenzijde bevinden zich diverse gereedschappen (o.a. pionieruitrusting). Maximum snelheid op den vlakken weg 90 km per uur. a. Alle vier wielen worden aangedreven, bestuurd en afgeremd met mogelijk heid tot besturing van de voorwielen alleen en aandrijving alleen van de achterwielen. b. Dubbele besturing (voor- en achteruit) met overschakeling voor 2- of 4-wielige besturing. 8. BOEKBESPREKING. Het conflict van Heutsz-van Daalen. Toelichtende Bescheiden uit de nalatensohap van Generaal Van Daalen, uitgegeven in opdracht van zijn kinderen. Verkrijgbaar in den boekhandel. Deze 65 pagina's omvattende brochure, royaal en kloek uitgevoerd in 8o formaat, is voorzien van de opdracht„Aan zijne vrouw, onze moeder Christine Elisabeth Van Daalen geb. de Lang Evertsen." Deze opdracht getuigt derhalve van groote piëteit tegenover haar, die zoo ruimschoots heeft gedeeld in de zorgen en moeilijkheden, maar ook in de waardeering, welke den Luitenant-Generaal Van Daalen in ruime mate zijn te beurt gevallen. Het doet ons daarom wel bijzonder leed, dat wij ons verplicht gevoelen te erkennen, dat de opzet van de brochure ons niet heeft kunnen bevre digen. Wij vermogen ons namelijk niet voor te stellen, dat het openbaar maken van de dn dit geschrift weergegeven bescheiden, waaronder eigen handige officieele stukken, maar wat meer zegt, intieme particuliere brieven, zou strooken met de hooge opvattingen, welke wijlen Generaal Van Daalen terzake huidigde. Deze onze meening kan niet juister worden onderstreept dan door het aanhalen van de woorden uit een in de brochure opgenomen uittreksel van een artikel in de Indische Gids van 1914 bl. 309 e.v. van E. A. A. van Heeckeren, luidende „Maar de starre militair Van Daalen weigerde perti nent eenige inlichting te geven, hij vond dat niet gepast. Zoo moesten velen zwijgen, die zoo gaarne gesproken hadden." Zeer juist is Generaal Van Daalen getypeerd met de woorden, welke wijlen Generaal Michielsen heeft gesproken bij zijne aanvaarding van het Legercommando en welke mede in de brochure zijn overgenomen „dat in de Indische krijgsgeschiedenis Van Daalen's naam steeds zal blijven „voortleven als die van den „chevalier sans peur et sans reproche" bij uitnemendheid." De samensteller van de brochure heeft deze woorden wel neergeschreven, maar de beteekenis is helaas niet tot hem doorgedrongen. Na een korte beschrijving van de eervolle loopbaan van Generaal Van Daalen, geeft de samensteller een beknopt overzicht van het „conflict",

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 51