Beide landen werden bovenal belemmerd door een bekrom pen strategische doctrine. De militairen in Europa hadden ster "de theorie van Clausewitz aanvaard, dat alle pogingen en "krachten dienden te worden geconcentreerd op het hoofdoperatie- "teoneel en tegen den hoofdvijand. Op de wijze, als door zijn leer- Wen vertolkt, was het een theorie zonder eemge soepelheid "welke geen rekening hield met de practische vraag of ruik een "Concentratie op de beslissende plaats een effectief resultaat "beloofde op dat gewenschte tijdstip. Clausewitz doode hand "rustende op de strategie van de vijanden van zijn land mag wel gerekend worden tot zijn hoogste patriottische nalatenschap want de Heere kastijdt dengene dien ',Hij liefheeft, ja gelijk een vader den „zoon in denwelke hij een welbehagen „heeft". Spreuken 3 12. Geen land op aarde heeft zoovele verwoestende oorlogen te vereren gehad als het „Heilige", het „Befeofde Land". Uit a le windstreken zijn sinds het begin der geschiedenis volkeren hier gehotst, waarbij het land telkens weder werd ver woest Wij willen slechts een greep doen in den jare trok Neboekadnezar uit Babylonië over Euphraat J°rda lanes Jericho naar Jeruzalem, waar hij Jahvehs tempel ver woestte en de Joden in de gevangenschap dreef uit Egypte tro de Pharao naar Palestina, tegen de mannen van Josia, den Koning van Judea Alexander de Groote rukte 334 v. Chr. door Pales tina naar Egypte en weer terug naar Perzie en nahemptote- maeus en Seleukos, die het land opnieuw verwoestten, het machtige Rome, dat van 68—70 n. Chr. een brug zocht naar het Oosten en een handelsweg naar Egypte, waarbij de legioen hun hand zwaar op Palestina deden rusten, Titus Jeruzalen met den aardbodem gelijk maakte en Jahvehs tempel weder ve^ woestte het „Beloofde Land werd nu het „Heilig Christenen, doch weldra viel Kalief Oemar de heilige stad aan en plantte er de banier met de halve maantot de Kruisridders de macht van het Kruis in Jeruzalem zouden herstellen, wat van 1096 tot 1270 tot vijf bloedige Kruistochten leidde, zondei het beoogde doel te bereikenNapoleon Bonaparte trok tenslotte tegen het einde van de 18e eeuw uit Egypte naar het Heilige Land, versloeg er de Turken, bezette Jeruzalem, vermelde en moordde, tot hij weer moest aftrekken. En waartoe diende dit alles Waarom zijn de opeenvolgende wereldmachten steeds weer naar deze barre landen getogen om daar het bloed van hun zonen en van hun vijanden in stroomen te doen vloeien 867

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 5