927 Deutsche Wehr nr. 31. „Panzerwagen und Panzerabwehr im Licht der spanischen Ereignisse". Zoowel de tank als het afweergeschut hebben sedert den wereldoorlog groote vorderingen gemaakt. De ervaringen in Spanje moeten voorhands met voorzichtigheid geïnterpreteerd worden, massa-aanvallen zijn niet voorgekomen het beste wat de techniek thans kan leveren vindt men niet op de Sp. slagvelden. Wel kan worden vastgesteld, dat de tank niet het eenige superieure wapen is, dat, waar en onder welke omstandigheden ook optredende, de overwinning zou kunnen brengen. Waar de tanks op tankafweergeschut stootten, werden zij buiten gevecht gesteld, aleer zij hun doel hadden bereikt. Waar echter de afweermiddelen ontbraken, bereikten de tanks zonder moeilijkheden hun doel. In den wedloop tusschen tank en afweer, heeft de laatste in Spanje ongetwijfeld een voorsprong, aangezien de afweer minder geld kost, sneller en met minder materaal is aan te maken en ook m.h.o. op den aanvoer van munitie enz. in het voordeel is. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat de tanks slechts in een betrekkelijk gering aantal zijn opge treden en zij niet tot de modernste typen behooren. Betreffende de techniek heeft men in Spanje de niet ongedachte ervaring opgedaan, dat een eerste eisch is dat de tank van zoo eenvoudig mogelijke constructie moet zijn. Het antitankgeschut speelt thans tegen den aanv.vew. de gelijke rol als de mitrailleur tegen de aanvallende inf. tijdens den wereldoorlog. De Sp. ervaringen leeren t.a.v. het gebruik van tanks, dat een tankaanval dient te worden begeleid door een krachtig, goed georganiseerd en geleid art.vuur. Idem. „Der Truppendienst". Infanterie und Panzerkampfwagen"Luit. Bruns bespreekt den aanval van tanks op een stelling, waaraan de inf. eenige dagen heeft kunnen arbeiden. Hij acht twee methoden mogelijk. I. De pantseraanval is nauw verbonden aan de inf. en komt vóór of tege lijkertijd met deze de stelling binnen dit wordt alleen mogelijk geacht bij een massa aanval van bijv. 500 vewn. Een zoodanige aanval verlicht den strijd van de inf. aanmerkelijk. De aanval is sterk in de diepte geëche- lonneerd, wardoor de kans gering wordt dat de vewn. van de inf. „weg- loopen", iedere nieuwe golf helpt de inf. vorwaarts met de laatste golf dringt zij binnen. De laatste golf blijft nauw met de inf. samenwerken. De voorgaande vew. dringen door tot in de art.stellingen. De eigen art. moet dezen gezamenlijken aanval van inf. en vew. voorbereiden en onder steunen. II. De inf. dringt met behulp van een krachtige art. steun de stelling binnen, waarna de vewn. worden ingezet. Het is de inf., aldus S., in den wereldoorlog met den steun van overmachtige art. altijd gelukt de vij .stelling binnen te dringen, maar dan stokte veelal de aanval want de art.steun werd daarna onvoldoende, dit is dus het moment, waarop de vew. den verderen weerstand moeten breken. Ongetwijfeld staat bij deze methode een geringer verlies aan vew. tegenover de zwaardere ver liezen der inf. Het zal van de omstandigheden afhangen, welke methode zal worden toegepast. Anders staat het, als de vij. ten hoogste een nacht den tijd heeft gehad, om zich in te richten. Een vew.aanval ontmoet dan minder moeilijkheden. Het komt er dan op aan den vij. snel aan te pakken. In dit geval is het geboden de vew. met de inf. te doen samenwerken, de snelheid van de vew. daarbij uitbuitend om de vij.art. aan te grijpen, terwijl een deel van de vew. aan de inf. wordt toegevoegd voor de bestrijding van de vij. steun punten, welke haar den aanval bemoeilijken. Deze rechtstreeksche vew.steun wil niet zeggen, dat de inf. op den voet wordt gevolgd, neen, de vewn. gaan sprongsgewijze vooruit, beveiligen met hun vuur het voorwaartsgaan der inf. wordt een steunpunt ontdekt, waarvan het vuur niet is uit te dooven, dan gaat een groep vew. daar met de snelste vaart op af. Deze vewn. worden dus in denzelfden zin gebruikt als de zware inf. wapens.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 65