928 S. besluit met de behartigenswaardige woorden„Die Panzerkampfwagen sind eine ausgesprochene Schwerpunktwaffe. Sie werden dort eingesetzt, wo die Führung ein schnelles Vorwartskommen erreichen will. Eine zer- splitterung der Panzerwaffe ist falsch. Sie musz zusammengeballt im Schwer- punkt des Angriffs den Willen des Führers durchsetzen". Tk. Artillerie. Organisatie, bewapening en tractie. Volgens de Am. Army and Navy Journal van 3-4-'37 wordt het veld kanon in de inf.- en cav.divn. vervangen door een hw. van 7.5 cm. De vraag kanon en hw., dan wel lt.hw. of kanon/hw. wordt op onderhoudende wijze behandeld in een door luit.kol. Maire in de R.d'Art. van Juni gepu bliceerde gefingeerde samenspraak tusschen voor- en tegenstanders (Giber- nes d'Amérique et d'ailleurs). In het onder Samenwerking verder te behandelen artikel van gnl. Brosse somt de S. de volgende mogelijkheden op m.b.t. de indeeling in de div.art. van den binnenkort in Fr. in te voeren 10,5 cm hw., welke hij den schakel noemt tusschen den mrt. S.B. en den 15,5 cm hw. A. uitbreiding van de div.art. 1. uitbreiding van het reg. vd. met 1 afd. lt.hw.2. uitbreiding van elke afd. vd. met 1 bij. lt.hw. 3. uitbreiding van het reg. zw.div.art. (1 afd. 10,5 vd., 2 afdn. 15,5. hw.) met 1 afd. lt.hw. B. vervanging van bestaande bijn. door de 3 lt.hw. bijn. 4. vorming van 3 afdn. a 2 vd.- en 1 lt.hw. bij. 5. vervanging van 1 afd. vd. door 1 afd. lt.hw. 6. idem van 1 afd. 15,5 hw. Hierbij teekent hij het volgende aan. Oplossing 6 vermindert de vuurkracht van de div.art. aanzienlijkdoor die ad. 5 zou het aantal afdn. vd. niet meer gelijk zijn aan dat der regn. inf. oplossing 4 en 2 leiden tot de minder gewenschte gemengde afdn. daar de lt.hw. directen steun moet verleenen, is oplossing 3 onlogisch. Blijft dus over uitbreiding van het reg. vd. met 1 afd. lt.hw. Voorts dient de div.art. te worden versterkt met 1 afd. a 3 bijn. van 6 a 8 stun, anti-tankgs. waardoor haar col. lengte 10 km zou worden, dat is ongeveer die van de 3 regn.inf. te zamen. Een bezwaar is dit niet, daar de art. zoodra er kans op aanraking is en zulks is thans door het optreden van parui, zeer vroegtijdig het geval ten deele in stl. staat en zich echelonsgewijze verplaatst. Het artikel Motorische Zugkraft in der italienischen Artillerie (D.W. nr. 31) geeft o.m. een uiteeneztting van de gronden waarop men in It., behoudens wanneer het gaat om het verplaatsen vah zeer zware lasten (gs. op auto's, motoraffuiten), de voorkeur geeft aan radconstructies boven rupsbanden. In dit verband zij ook verwezen naar R. d'Art. Juni, Les divi sions rapides et leur artillerie. Tactiek en optreden. In Impressions d'artilleur (R. d'Art. Juni) wijdt gnl. Dumas enkele blzn. aan Quelques souvenirs sur le general Estienne, den vader van de Fr. art.wg.vlgn. en de vewn., om vervolgens in een tweegesprek tusschen „le canon" (de 75) en „l'artilleur", getiteld La plainte du canon, de fouten in het gebruik van de Fr. vd.art., zooals wij die thans zien, weer te geven. Kap. Ondarza betoogt in Artilleriespahtrupps (A.R. Juli), dat brd. avp.'s tijdens den marsch in de richting van den vij. tijdig hoogstens den uitslag kunnen berichten van verkenningen van wgpn. en meestal ook hiermede te laat zijn. Op grond hiervan bepleit hij het gebruik van alleen mot.patn. Dat S. tot deze slotsom komt is een gevolg van het te laat uitzenden der patn. hij gaat hiertoe nml. eerst over, wanneer aanraking met den vij. is gemeld, instede van, zoodra de kans op aanraking aanwezig is, eerst stl.- en wg.mogelijkheid te doen verkennen om, naarmate de tactische omstan digheden daartoe aanleiding geven, stln. en wgpn. te doen uitzoeken hiertoe zal men voor brd.art. steeds over brd. patn. moeten kunnen beschikken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 66