934 boven het water minder op zijn gemak zal voelen dan boven het land met het oog op de veiligheid. S. verliest nml. uit het oog, dat het risico, verbonden aan een noodlanding boven de onmetelijke Indische oerwouden, belangrijk grooter is dan dat verbonden aan een noodlanding op zee, juist omdat de moderne landvlgn. een belangrijk drijfvermogen bezitten x) en bovendien met een opvouwbare rubberboot zijn uitgerust. En toch hebben de meest onherbergzame terreinen onze Indische vliegtuigbemanningen nimmer afgeschrikt, ofschoon zij vroeger slechts waren uitgerust met één- motorige vliegtuigen. Op het moreel dezer bemanningen bij de eventueele actie in onzen Archipel mag men dus wel gerust wezen, ook als dit terrein van actie uit water bestaat. In dit verband legt K. er den nadruk op, dat het ongetwijfeld een groot voordeel moet worden geacht, dat het vliegend personeel van het Kon. N.-I. Leger, voor wat het vorenstaande betreft, zonder onderbreking ervaring blijft opdoen. De vertrouwdheid met de tropische meteorologie kan op deze wijze voor den legervliegdienst niet anders dan uitermate hoog zijn. K. aarzelt dan ook niet te verklaren, dat zulks ook inderdaad het geval is, hetgeen voor een niet gering deel te danken is aan de grondige opleiding in het biindvliegen, alsmede in de navigatie bij nacht, welke juist door de meteorologische omstandigheden noodzakelijk zijn geworden. Ook aan het navigeeren boven uitgestrekte zeegebieden, is den laatsten tijd zeer veel aandacht geschonken. Zoodoende is de legervliegdienst ten volle in staat de aan haar te stellen taak m.b.t. bombardement boven zee te vervullen. De conclusie van K., waarmede wij volkomen kunnen instemmen en welke zich overigens geheel aansluit bij den momenteel door de Regeering aangegeven koers, luidt dan ook ten aanzien van de luchtmacht van Ned.- Indië dat deze organisatie moet omvatten le) Een leger-vliegdienst, waarbij het zwaartepunt ligt in een offensieven bombardeer-vliegdienst, terwijl verkenning en artillerie-waarneming ten bate van de grondtroepen voor de beschikbare vlgn. een belangrijke neventaak vormt. De behoefte aan jachtvlgn. wordt geringer, naarmate de bombardeervliegdienst krachtiger is. 2e) Een marine- vliegdienst, waarbij het zwaartepunt gelegd moet worden op de verkenning, en waaraan als neventaak kan worden gesteld het bombardement. Voorts spreekt K. als slot tot zijn overtuiging uit, dat de Indische defensie er het meest mede gebaat zal zijn, als men juist nu de handen ineenslaat en den koers van de Regeering steunt, nu die Regeering getoond heeft een vasten defensie-koers te hebben gevonden en te zullen volgen, welke boven dien vele deskundigen heeft kunnen bevredigen. v. G. Luchtvaart. In de M.W.R. van Mei 1937 vervolgt Majoor Herhudt von Rohden zijn Betrachtungen über den Luftkrieg (zie I.M.T. 1937 Nr. 6 blz. 535). Achtereenvolgens worden besproken le. het wezen van den luchtoorlog 2e. de bevelvoering in den luchtoorlog 3e. de middelen voor het voeren van den luchtoorlog. S. toont zich een aanhanger van Douhet waar hij als zijn meening te kennen geeft, dat de luchtstrijdkrachten een beslissende rol kunnen spelen 1) Onze Glenn-Martins zijn bijv. zoodanig gebouwd, dat een noodlanding op het water een zeer groote kans van slagen biedt, zelfs zoo dat de vliegers in voorkomende gevallen er wellicht de voorkeur aan zullen geven een noodlanding op het water te verrichten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 72