937 In het bijzonder verdient vermelding hetgeen S. opmerkt t.a.v. de verschil lende soorten waarnemingsopdrachten. Van de verkenning op grooten afstand en de vk. ten behoeve van leger korpsen en divisiën verwacht hij weinig resultaat in verband met de groote vomaaktheid van de maskeering. Men kan beter afgaan op de berichten van geheime agenten, die d.m.v. parachutes achter de vij. linies worden neergelaten. Eenig resultaat is wellicht nog te verwachten van het uitvoeren van verkenningsstooten en het verrichten van vkn. in scheer- vlucht hoewel t.g.v. de groote snelheid van de moderne toestellen de tijd, die beschikbaar is om waar te nemen, wel zeer gering wordt. Behoorlijke resultaten zijn alleen te verkrijgen met luchtfotografie, welke volgens S. ook geperfectionneerd moet worden, „II faut a tout prix la développer. Ook omtrent de artilleriewaameming met vlgn. maakt S. zich geen illusies. Autogiros en ballonnen acht hij hier van weinig waarde daar deze niet zijn te verdedigen tegen kanonjagers. De art. zal zoo eenigszins mogelijk in eigen waarneming moeten voorzien, slechts in uitzonderings gevallen mag zij een beroep doen op de lu.str.krn. S. wil de bij de verschillende onderdeelen organiek in te deelen lu.str. krn. dan ook zooveel mogelijk beperken. Indeeling bij de legers acht hij niet noodig. Alle vlgn., die ver het vij. land binnendringen, zooals bommen werpers verrichten tevens vkn., hetgeen S. voldoende acht. Verder krijgt de legercommandant zijn gegevens van de reeds eerder genoemde geheime agenten. Voor het verrichten van alle voorkomende vk. en vb. opdrachten acht S. op een front van 50 km 6 vlgn. voldoende en verder 6 vlgn. voor art.wg. Deze toestellen moeten echter een hooge performance, in het bijzonder een groote snelheid, hebben car il est absolument vain d'espérer voir les groupes aériennes régionaux travailler utïlement dans la zone du champ de bataüle avec des avions de seconde ligne, done périmés, des ballons et des autogiros. Quelques avions de chasse rapides et les armes au sol les descendront. Volgens een artikel in het tijdschrifijt Lvt. van Sept. 1937 van de hand van C. v. Steenderen Jr. over de Avia luchtvaarttentoonstelling, welke te 's-Gravenhage werd gehouden, wordt de Fokkerjager D. 21 hoewel deze ■met intrekbaar landingsgestel kan worden geleverd en oorspronkelijk ook zoo werd ontworpen thans zonder uitzondering steeds 'besteld voorzien van een vast landingsgestel. De ervaring in den Spaanschen burgeroorlog zou nml. hebben uitgewezen, dat de intrekbare landingsgestellen zeer kwetsbaar zijn en spoedig onklaar worden zoodra een enkel onderdeeltje wordt geraakt door een granaatscherf of kogel. In Spanje heeft men heel wat splinternieuwe jagers moeten afschrijven omdat zij bij de landing zwaar werden beschadigd, daar het landingsgestel niet meer werkte. M.W. 1397 Nr. 1. In Rusland worden proeven genomen met het beleggen van bosschen en steden met een „vuurregen". Deze regen, welke wordt verspreid door laagvliegende vlgn. bestaat uit een mengsel van benzine, phosphor en zwavelkoolstof. De werking zou die van brandbommen overtreffen. v.d.E. Luchtbescherming. Mededeelingen van de commissie van Advies in zake luchtbescherming der Nederlandsche maatschappij ter bevordering der Pharmacie, nr. 2. Het ontsmettenvan met mosterdgas besmette straten en pleinen door H. J. van Giffen en W. A. van Bronkhorst. Schrijvers vangen aan met te zeggen, dat het vraagstuk inzake de ont smetting van met mosterdgas besmette plaatsen bij de luchtbescherming een grooten rol speelt. Zij geven vervolgens de methoden voor neutralisatie en desinfectie van mosterdgas aan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 75