939 het zich gemakkelijk laat uitsproeien. Caporit is echter veel duurder dan chloorkalk. Chloor amine. Voor desinfectie in het groot heeft chlooramine hetzelfde bezwaar als caporit nl. den prijs. Kaliumpermanganaat wordt alleen voor de ontsmetting in het klein toegepast. De oplossing 14000 is een goed middel voor het uitspoelen van oogen, neus en keel. Ad water. Evenals bij de meeste andere strijdgassn oefent water (mosterdgas is voor 0.07 oplosbaar in water) een vernietigende werking uit op mosterdgas. Bij de desinfectie met chloorkalk dient het daarbij gebruikte water meer om een intensieve werking van de chloorkalk te verkrijgen. Bij gebrek aan chloorkalk kan men zeer goed de straten en pleinen met een krachtigen waterstraal schoon spuiten. Een bezwaar is, wanneer men niet over een goede waterleiding kan beschikken. Geheel afdoende is deze methode niet, doch in geval van nood en bij gebrek aan betere middelen kan zij zeer zeker worden toegepast. Ad verbranding. Door verbranding kan men mosterdgas eveneens vernietigen. Door de firma Stolzenberg in Duitschland is voor dit doel een groote benzinebrander geconstrueerd. De brander kan door één man worden bediend. Op den rug wordt een benzinetank gedragen, terwijl de brander zelf in de hand wordt gehouden. Deze methode schijnt volgens verschillende mededeelingen geschikt te zijn om straten en ook gevels van mosterdgas te bevrijden. Of echter een dergelijke brander in de practijk zal voldoen is niet bekend. Ad absorptie. Bij gebrek aan chemische middelen kan men zeer goed het vloeibare mosterdgas laten opzuigen door turfmolm en zaagsel. Deze stoffen worden op de besmette plaatsen gestrooid, na eenigen tijd verzameld, begraven of nog beter, verbrand. Ten slotte geven schrijvers enkele prijzen chloorkalk 5.per 100 kg caporit 135. chlooramine 400. waaruit de lezers gemakkelijk zelf hun conclusie kunnen trekken. Voor opgesteld dient echter te worden, dat men 3 X meer chloorkalk noodig heeft dan caporit. Air Raid precautions nr. 4 Air raid wardens uitgegeven door het „Air raid precautions department". In de inleiding wordt de noodzakelijkheid van een luchtbeschermings organisatie bepleit. In Hoofdstuk II worden de organisatie, in Hoofdstuk III de werkzaamheden en in Hoofdstuk IV de oefening van de „Air raid wardens" onder oogen gezien. In Air raid precautions (27-2-37) wordt speciaal de rol van de politie bij luchtgevaar onder oogen gezien. Een en ander biedt geen nieuwe gezichts punten. Technische Richtlinien für den baulichen Luftschutz uitgegeven door de „Eidg. Luftschützkomimission" (verkrijgbaar bij het „Drucksachenbureau der Bundeskanzlei, Bern").

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 77