940 Een boekwerkje, dat voor hen, die iets op bouwtechnisch gebied met de luchtbescherming te maken hebben, waardevolle wenken en gegevens bevat. Na een korte inleiding wordt in de hoofdstukken I tot en met III een overzicht gegeven van de verschillende bommen en de maatregelen, welke men op bouwtechnisch gebied tegen de uitwerking van deze bommen moet nemen in hoofdstuk IV worden de gewone schuilplaatsen in beschouwing genomen, terwijl in de hoofdstukken V tot en met VIII een oogenblik wordt stilgestaan bij bomvrije onderkomens, openbare schuilplaatsen, geneeskun dige hulpposten enz. De tekst, welke zeer beknopt is gehouden, wordt door een groot aantal schetsen verduidelijkt. Protar, Aug. 1937. „Attaques aériennes sur les grandes cités" door Ernest Naef. Schrijver vangt aan met te zeggen, dat het vraagstuk van luchtaanvallen op groote steden meer dan ooit de algemeene aandacht vraagt en neemt het boekwerk „War on Great Cities" door Frank Morison beknopt in beschouwing. Hij vestigt er o.a. de aandacht op, dat een aanvaller zal aarzelen chemische strijdstoffen tegen de bevolking te gebruiken, omdat zich in de groote steden zeer veel vreemdelingen bevinden. (In Londen b.v. 12.000 Italianen, 13.000 Duitschers, 40.000 Russen, 8000 Franschen enz.) Het artikel biedt ons overigens weinig nieuws. Buitenlandsch nieuws. Engeland. Medio 1935 werd het programma voor de luchtbescherming van de burgerbevolking door het „Home office" uitgegeven. De leiding van de luchtbescherming berust bij het „Air Raid Precautions Department" (onder gebracht bij het Ministerie van Luchtvaart), dat richtlijnen aangeeft, den plaatselijken luchtbeschermingsdienst organiseert en op allerlei gebied voorliohting geeft. De Regeering zelf geeft hoofdrichtlijnen en verleent financieelen steun (geneeskundige uitrusting, gasmaskers, gasschuilplaatsen) terwijl zij tevens de daarvoor in aanmerking komende particuliere veree- nigingen, b.v. „The order of St. John" en „The British Red Cross Society" zoo veel mogelijk inschakelt. Uit publicaties van het ministerie van luchtvaart blijkt, dat de t.a.v. de luchtbescherming getroffen maatregelen bestaan uit 1. Maatregelen van de Regeering. 2. Maatregelen van de plaatselijke Overheid. 3. Maatregelen getroffen door werkgevers (handel en industrie). 4. Maatregelen van huiseigenaren. Het „Air Precautions Department" heeft ter voorlichting van de bevolking tal van geschriften uitgegeven op bouwtechnisch, gastechnisch en genees kundig gebied. In de uitgegeven richtlijnen staat t.a.v. de geneeskundige verzorging o.a. aangegeven, dat de ziekenhuizen en hulpinrichtingen in ernstige gevallen binnen een straal van 1.6 km hulp moeten kunnen verleenen, zoodat op elke 3.2 km een ziekeninrichting c.a. aanwezig moet zijn. Op elke 100.000 inwoners rekent men op 12 ziekenhuizen c.a. waarvan 6 in bedrijf en 6 in reserve. De instructies van doktoren, verpleegsters enz. zijn tot in bijzon derheden geregeld. Begin 1936 waren 90.000 man (mannen en vrouwen) aan de luchtbescher- mingsscholen tot instructeur opgeleid. Men heeft thans de beschikking over 150.000 instructeurs. Oostenrijk. In de scholen worden een leeraar en hulpleeraar aangewezen voor het onderricht in de luchtbescherming. In de eerste plaats komen hiervoor de leeraren in gymnastiek in aanmerking. Zij hebben tot taak den leerlingen alles bij te brengen op luchtbeschermingsgebied, terwijl tevens

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 78