941 de practische vorming van de leerlingen ter hand wordt genomen. In elke school wordt een luchtbeschermingsplan ontworpen en beproefd. Uit de leerlingen van de hoogste klassen van de middelbare scholen worden geneeskundige-, reddings-, brandweer- en ontsmettingsploegen gevormd. Voor de practische vorming kunnen gedeeltelijk en zoo noodig de vrije middagen worden gebruikt. De oefeningen in het gebruik van het gasmasker worden door het ministerie van Landsverdediging ter hand genomen. Luchtgevaar Juli 1937. Luclitbeschermingsmaatregelen in Zwitserland, door A. Burgdorffer. In een bondsbesluit van 18 Maart 1937 is in Zwitserland het eischen van bouwtechnische maatregelen met het oog op de luchtbescherming geregeld. Voor wat de kosten betreft, wordt daarbij onderscheid gemaakt tusschen maatregelen van particuliere huiseigenaren en maatregelen voor de volgende werken a. openbare schuilplaatsen b. schuilruimten voor de plaatselijke organisaties en c. openbare hulpposten, ook in bestaande hospitalen. Voor de onder a t/m c genoemde doeleinden worden bijdragen verleend tot 20 a 25%. Voor de gemeenten wordt deze bijdrage slechts verleend, indien het kanton een bijdrage van 10 levert, terwijl deze laatste bijdrage bij uitzondering op 5 wordt gesteld voor kantons, 'die bijzonder door de crisis zijn getroffen. Voor bouwtechnische maatregelen, die door particulieren worden uitge voerd, kan een bondsbijdrage van 10 worden gegeven, voor zooveel het kanton en de gemeente te zamen een gelijk bedrag waarborgen. De bijdragen worden voor particulliere doeleinden slechts verleend voor zooveel het betreffende gebouw in de meest blootgestelde gebieden ligt, waaromtrent het bondsbestuur beslist. De bijdragen worden verstrekt voor maatregelen, uit te voeren zoowel in bestaande gebouwen en inrichtingen, als in nieuwe gebouwen als grondslag voor de berekening geldt steeds het bedrag, dat uitsluitend voor maatregelen en installaties t.b.v. de luchtbe scherming wordt gevorderd. Om voor de bijdragen in aanmerking te komen wordt een project met kostenberekening aan de afdeeling luchtbescherming van het daarmede belaste departement gericht het departement beslist dan omtrent het bedrag der bijdragen (onder nadere goedkeuring van het bondsbestuur). Eigenaren van gesubsidieerde werken zijn verplicht deze te onderhouden en niet aan de bestemming te onttrekken. De voor de bijdragen benoodigde gelden worden ontleend aan het bedrag van Frs. 5.000.000, dat reeds eerder voor de verbetering van de landsverde diging is beschikbaar gesteld (men rekent dus in Zwitserland de kosten voor de luchtbescherming te behooren tot de landsverdediging de luchtbe scherming ressorteert echter, voor zoover bekend, onder de Burgerlijke Overheid). Bij een verordening van 19 Maart 1937 berustende op een bondsbesluit van 29 September 1934 (het heeft dus ongeveer 2V2 jaar geduurd voor de verordening tot stand is gekomen) betreffende de bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen, zijn maatregelen voorgeschreven met het oog op brandgevaar bij luchtaanvallen. Deze maatregelen bestaan in A. gedeeltelijke ontruiming van de dakverdieping en B. de vorming van huisbrandweren. ad. A. Het is verboden op de dakverdieping te bewaren a. vaste, vloeibare of gasvormige stoffen, die ontplofbaar zijn, zooals celluloid, films, benzine, petroleum

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 79