943 Materieel 4033 gasmaskers, 371 emmers (aanwezig), 344 gaspakken, 49 zieken- c.q. vrachtauto's, 11 sirenes, 99 brancards, 3 electrische sirenes (aanwezig), 72 verbandblikken, 1 radiotoestel, 16 chloorkalkwagentjes, 2 alarmeeringstoe stellen, 76 bezems, 5 motorbrandspuiten (aanwezig), 7 personen-auto's, 7 vuurvreters, 20 telefonen (nog aan te leggen), 49 brandweerslangen wagentjes, 51 ossenkarren (aanwezig), 1160 brandhaken, 51 handwagens (aanwezig). 254 schoppen (aanwezig), In genoemde plaatsen is men thans druk aan het oefenen. Door de gemeente-besturen zijn voor 1937 kleine bedragen toegestaan. Madioen is uiteraard het verst, aangezien men reeds in Februari 1937 met de organisatie van den luchtbeschermingsdienst een aanvang heeft gemaakt. B. GENEESKUNDIGE DIENST Bulletin International des Services de Santé des Armées de Terre, de Mer et de l'Air, Augustus 1937, Nr. 8. „Panieh als oorlogsphenomeen" door Generaal Dr. Rouppert (Polen). Door alle tijden heen hebben legeraanvoerders bijzonderen nadruk gelegd op den factor moreel voor het in den strijd behalen der overwinning. Opmerkelijk is in dit opzicht de uitspraak van Napoleon, dat de waarde verhouding moreel numeriek evenwicht der strijdende partijen in cijfers uitgedrukt, ongeveer staat als 3 tot 1. In den modernen oorlog met zijn enorme technische hulpmiddelen, kan men zich hier en daar de tendenz zien ontwikkelen om vraagstukken betreffende de psychologie van den soldaat als enkeling en van den troep als gemeenschap meer en meer op den achtergrond te doen geraken. Doch degenen, die meenen te mogen aannemen dat in den hedendaagschen vermechaniseerden oorlog geen plaats meer behoeft te worden ingeruimd aan de psyche van individu en gemeenschap, geven er zich vermoedelijk niet voldoende rekenschap van, dat al de moderne aanwinsten op het gebied der techniek, welke zoo geheel en al het karakter van den modernen oorlog bepalen, toch nog steeds door het „individu" bediend moeten worden, en dat de psychologische instelling van den troep als geheel ook heden ten dage nog voor een groot deel zijne gevechtswaarde bepaalt. De bestudeering der menschelijke psyche heeft als zoodanig echter niet veel licht kunnen brengen in het bijzonder merkwaardige verschijnsel, dat we „paniek" plegen te noemen. Geschiedschrijvers hebben er zich veelvuldig mee bezig gehouden en zich vaak vol verbazing afgevraagd, welke toch wel de diepere motieven van dit overal en altijd weer opduikende phenomeen van angst-bezetenheid der massa kunnen zijn. In dit verband herinnert Generaal Rouppert aan een zeer merkwaardige episode uit den slag bij Wagram, toen om een tot op heden niet geheel opgehelderde reden een deel van het overwinnende Napoleontische leger in panischen schrik op de vlucht sloeg en zooveel wanorde en hinder ver oorzaakte, dat het door eigen geschut onder vuur moest worden genomen Het is zeer moeilijk om de oorzaken, welke onder bepaalde omstandig heden tot het uitbreken eener paniekstemming aanleiding geven, behoorlijk te ontleden wat we er van weten verkeert nog grootdeels in het stadium van hardnekkig omstreden theorieën. Bovendien lijkt het er op, dat men er in de meeste legers niets voor voelt om een vraagstuk ernstig in behan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 81