945 Plotseling uitgebroken paniek is zoo goed als niet meer te stoppen. Uitgezonderd de zeer sporadische gevallen, waarin het aan chefs met een zeer groot overwicht over den troep mocht gelukken de uit het gareel gebroken massa weer in handen te krijgen, heeft men in paniekstemming verkeerende troependeelen gedurende den grooten oorlog vrijwel altijd tijdelijk als geheel onbruikbaar, ja zelfs tot op zekere hoogte als gevaarlijk moeten afschrijven. Daarom is het zaak reeds in vredestijd al die maat regelen te nemen, welke het uitbreken eener paniekstemming onder de troepen kupnen voorkomen. De vooïlnaamste waarborg in dit opzicht is ongetwijfeld een ijzeren discipline, niet alleen een uitwendige, doch ook en voornamelijk een innerlijke. Daarnaast zal de officier moeten worden opgevoed in leidersdeugden, welke de resultante zijn van men- sehenkennis en een groote mate van doorzettingsvermogen. Het klinkt alles zoo eenvoudig, maar de oplossing van het probleem is ongetwijfeld een der moeilijkste, waarvoor we ons gesteld zien, ook al omdat o.i. innerlijke discipline en leidersdeugden geen kwestie zijn van opvoeding, doch van diep in de psychische structuur van een iegelijk schuilende aangeboren eigenschappen, welke er van -huis uit zijn of niet zijn, en die er door opvoeding niet in kunnen worden gebracht. En zoo komen we op het vooral van Duitsche zijde zooveel belangstelling ge nietende gebied der psychotechnische testing van den soldaat, waarover het laatste woord echter nog lang niet is gesproken. Hetzelfde tijdschrift bevat onder de rubriek „Revue" de mededeeling, dat voor alle onder de wapenen komende Fransche jongelieden reeds lang de verplichting bestaat om zich tegen typhus en pokken te laten inenten. Thans heeft men naar aanleiding van de door een commissie van proef neming terzake verkregen resultaten besloten, voortaan ook de vacci natie tegen tetanus veiplichtend te stellen. Aan de hand van het haar ter beschikking staande materiaal kwam de commissie namelijk tot de gevolgtrekking dat tetanus na verwondingen veel zeldzamer voorkwam bij hen, die preventief antitetanusserum hadden ontvangen, dan bij hen die niet voorbehandeld waren. Dit is een merkwaardig bericht, le. omdat volgens de Presse médicale reeds in den loop van 1936 door het Fransche ministerie van Nationale Verdediging schijnt te zijn bepaald, dat ieder soldaat zich tegen tetanus moest laten vaccineeren, en 2e. omdat in het bericht niet wordt gesproken van tetanus-anatoxine (wat vermoedelijk toch wel de bedoeling zal zijn), maar van serum. S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 83