946 11. VAN HET WERELDTOONEEL. (Met een schets). De in het vorige maandoverzicht weergegeven indruk, dat de Westersche mogendheden onder den drang der gebeurtenissen in het Verre Oosten hun onderlinge veeten tijdelijk zouden bijleggen, werd door de gebeur tenissen in September gelogenstraft. De voornaamste oorzaak daarvan was het optreden van een „onbekende" duikboot in de Middellandsche Zee, van welk optreden de tot de beide ideologische groepen behoorende mogendheden elkaar beschuldigden. De door Rusland geuite verdacht makingen aan het adres van Italië gaven Mussolini aanleiding met Duitschland (en Albaniëgeen deel te nemen aan de op voorstel van Londen en Parijs te Nyon belegde conferentie over maatregelen voor het onderdrukken van den modernen vorm van zeerooverij. Natuurlijk kon het resultaat dier buiten zijn vertegenwoordiging getroffen regeling den Duce niet bevredigeneen ter (tegemoetkoming aan zijn bezwaren te Parijs nader gehouden bespreking schijnt thans beide partijen tot elkaar te hebben gebracht waardoor de spanning in Europa belangrijk zal kunnen verminderen. Spreekt uit het houden van de laatstbedoelde besprekingen een zekere mate van tegemoetkomendheid van de zijde van Engeland en Frankrijk, inzake het vrijwilligersprobleem schijnt het geduld van deze mogend heden thans te zijn uitgeput, getuige de bedreiging met het openstellen van de Fransche zuidgrens. Aangenaam is zulks niet voor Rome, temeer nu tijdens Mussolini's bezoek aan Hittler laatstgenoemde te kunnen heeft gegeven, zich uit de Middellandsche Zee-aangelegenheden te zullen terug trekken. Hierdoor komt Italië aldaar alleen te staan en ontstaat tevens de kans, dat gnl. Franco binnenkort de steun ontvalt van zijn beide machtige bondgenooten, juist op het oogenblik, waarop zijn kansen gunstig staan in het N. valt voor hem nog slechts Gyon met omgeving te vermeesteren, terwijl Catalonië reeds niet ongenegen scheen, tot onderhandelingen te komen en tenslotte de roode regeering te Valencia, thans door Rusland aan haar lot is overgelaten. Een andere vermeldenswaardige gebeurtenis tijdens het bezoek van den Duce aan den Führer was de onmiddellijk daarop volgende „toevallige" ontmoeting van den Oostenrijkschen bondskanselier Schussnigg met den Tsjechoslowaakschen premier Hodza, welke ontmoeting getuigt van een zekere ongerustheid te Weenen en Praag omtrent hetgeen door de beide dictators werd besproken, een ongerustheid, welke daaruit valt te verklaren, dat het rustig voortbestaan van Oostenrijk en Tsjechoslowakije tot nu toe in niet geringe mate te danken is geweest aan de belangentegenstelling in Midden Europa tusschen Duitschland en Italië. De Spaansche kwestie maakte een der onderwerpen van bespreking uit op de in 'begin September te Genève geopende volkenbondsvergadering alwaar gedelegeerden van Italië en Ethiopië ontbraken, een vingerwijzing, dat de Abessijnsche kwestie over vermoedelijk niet al te langen tijd zal zijn „geliquideerd". Hiermede is het aantal aan den Volkenbond voorgelegde kwesties echter niet verminderd aangezien China zijn zaak alsnog bij den bond heeft voorgebracht. Het feit, dat het thans niet gelijk in 1931 vraagt om steun, doch na zelf zijn verdediging ter hand te hebben genomen slechts om een onderzoek naar het incident, getuigt van meer gevoel voor realiteit dan de behandeling van ontwapeningsovereenkomsten, welke behandeling niettegenstaande alle huidige gebeurtenissen op voorstel van den Zweedschen min. Sandler wordt voortgezet, en de fraaie loftuitingen van Roemenië op het internationale instituut „hetwelk elk land een gevoel van veiligheid geeft". Men wrijft zich bij het lezen daarvan wel de oogen uit en vraagt zich af, of de vermeestering van een deel van de Oekraine, van Wilna, Memel, het Burgenland en Fiume, de 'beschieting van Korfoe,

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 84