948 de strijd tusschen Bolivia en Paraguay en dien tusschen Peru en Columbia, de losmaking van Mansjoekwo, de verovering van Abessynië en tenslotte Spanje, een serie van gevallen, waarin de Volkenbond niet in staat bleek, het eigenmachtig optreden van zijn leden te verhinderen, dan niet hebben geleerd, dat de bond nog nimmer in staat is geweest, daden van geweld te keeren. China heeft de les begrepen en niet vertrouwd op de sterkere broeders het heeft terdege ingezien, dat zoo ergens, hier het „help U zelf" geldt het verloop der gebeurtenissen heeft de juistheid van dat inzicht volkomen bevestigd. Wel dienden Engeland, Amerika en Frankrijk reeds tal van protesten in, waarbij Rusland nog het zijne voegde, doch het eenige daarmede bereikte resultaat was, dat Tokio na korteren of langeren tijd een hoffelijk antwoord gaf en overigens rustig zijn gang ging. De afwikkeling van het incident van den verwonden Engelschen ambassadeur is wel het beste bewijs, dat Enge land niet krachtig wil of kan ingrijpen Amerika, geleid door de ervaringen van 1931, wenscht zich niet met andere mogendheden te verbinden en Frankrijk is alleen niet tot optreden in staat. Zoo leiden de omstandigheden er toe, dat China ondanks Negen Mogendheden verdrag, Volkenbondspact en alle te Genève aan te nemen resoluties aan zichzelf zal zijn overgelaten en het mag nog wel eens worden gezegd, dat anderen en ook wij hieruit mogen leeren, hoe zulks uit idealistisch oogpunt ook valt te betreuren, dat de solidariteit volkomen failliet is en ieder voor zijn eigen verdediging geheel op zichzelf is aangewezen en niets, maar dan ook niets, van anderen heeft te verwachten. Voor China zou hierin verandering kunnen komen, door een ingrijpen van Rusland, waartoe dit land zich wellicht gedwongen zal zien door een verder Japansch opdringen in de richting van Buiten Mongolië beide partijen schijnen, gezien hun voorzorgsmaatregelen ter weerszijden van de Russisch—Mansjoekwosche grens, met een dergelijk ingrijpen rekening te houden. Voorts zal Japan niet uit het oog mogen verliezen, dat de alom stijgende publieke verontwaardiging ten rechte of ten onrechte wel eens dusdanige afmetingen zou kunnen aannemen, dat derden zich genoopt zien, de wapenen op te nemenreeds het hanteeren van economische dwangmiddelen, waarvan thans in Engeland en Amerika alsook in de Commissie van 23 te Genève wordt gesproken, zou voor Japan kwade gevolgen kunnen hebben. Men make zich overigens omtrent de werking van dergelijke maatregelen geen illusies de geschiedenis van de tegen Italië gerichte sancties ligt nog versch in het geheugen en is daar om te bewijzen, dat het weken duurt, voordat zij in werking treden ook was het effect in 'bedoeld geval wel zeer gering. Het zijn o.a. deze zoo kort geleden nog opgedane ervaringen, welke de groote mogendheden, zooals in de Spaansche kwestie duidelijk is gebleken, wel ietwat huiverig doen zijn voor het toepassen van sancties. Wat betreft de wijze van optreden der Japanners bedenke men, dat dit nimmer de huidige vormen zou hebben aangenomen, indien de Volkenbond in vorige gevallen krachtiger zou zijn opgetreden, waarvan een heilzame en bij latere incidenten preventieve werking zou zijn uitgegaan. Daarom dragen o.i. zij, die op het oogenblik het luidste van hun afschuw getuigenis geven, indirect mede schuld aan hetgeen geschiedtniet ten onrechte heeft de Chineesche gedelegeerde te Genève toespelingen gemaakt in vorenstaan- den zin Een andere les, welke het Chineesch—Japansche incident leert is, dat de bombardementen wel verre van de beoogde demoralisatie, een tegenover gestelde uitwerking hebben. Door de aanvallen uit de lucht en uit de zee is thans de bevolking van geheel China bij den strijd betrokken en wat maarschalk Tsjiang Kai-sjek jaren van arbeid zou hebben gekost, is nu in korten tijd bereiktChina vertoont een eenheid als nooit te voren, een niet te loochenen feit, hetwelk met den door de Chineezen geboden onver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 86