949 wacht hevigen tegenstand, voor de Japanners een onaangename verrassing moet zijn geweest. Toch heeft die tegenstand niet kunnen verhinderen, dat N. China thans vrijwel tot de Gele rivier in Japansche handen is het mag niet waarschijn lijk worden geacht, dat Nanking de gelegenheid krijgt, dit aan granen, ertsen, steenkool en katoen rijkste en daardoor voor Japan van zoo veel belang zijnde gebied, te heroveren. Nabij Sjanghai, waar in door kreeken en andere waterloopen doorsneden moerassig en drassig land wordt gestre den, zijn de vorderingen der Japanners nog steeds gering een snel opruk ken is hier niet mogelijk door het terrein, 'hetwelk er in de richting van het op 300 'km afstand gelegen Nanking nog ongunstiger op wordt. Op het gebied van eenheid heeft het incident ook Japan winst gebracht daar -het na de laatste kabinetswijziging nog steeds sluimerende verzet van de politieke partijen is verdwenen. Een andere vraag is echter, of het geheele ministerie volkomen instemt .met hetgeen thans geschiedt en of de regeering niet, gelijk in vroegere gevallen, in de gevolgde richting is gedre ven door leger of vloot dan wel beide. Uiteraard blijkt hieromtrent officieel niets naar buiten, doch er zijn enkele feiten, zooals de plotselinge wijziging van het aanvankelijk gematigde optreden van het leger in N. China na het incident te Sjanghai, waarop de actie van de marine nabij die stad volgde, en de houding van de verschillende regeeringsinstanties met betrekking tot de afgekondigde blokkade, welke te denken geven. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 87